Hainan przewodzi Lidze Uniwersytetów Tropikalnych

Nowy sojusz uniwersytecki skupiony na tropikach, pod przewodnictwem Uniwersytetu w Hainan, zajmie się zrównoważonym rozwojem w strategicznie ważnym regionie.

Liga Uniwersytetów Tropikalnych (PŁ), która Ogłoszono to w tym tygodniu W chińskich mediach ogólnokrajowych ułatwi to współpracę badawczą dotyczącą zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych w krajach o ciepłym klimacie położonych wokół równika.

W tropikach zamieszkuje 40 procent światowej populacji 80 procent lądowej różnorodności biologicznej oraz 95 procent światowych lasów namorzynowych i raf koralowych. Region jest coraz ważniejszym źródłem zasobów naturalnych. Oczekuje się, że do 2050 r. będzie w nim mieszkać 50% ludności, i jest on szczególnie narażony na ryzyko w związku ze wzrostem globalnej temperatury.

Chociaż tematyczne sojusze uniwersytetów istnieją w innych kluczowych obszarach – wraz z europejskimi sojuszami w dziedzinie zdrowia, gospodarki o obiegu zamkniętym i rolnictwa – naukowcy stwierdzili, że niewiele z nich, jeśli w ogóle, zajmuje się obecnie rozwiązywaniem wyzwań w tropikach.

Członkostwo PŁ obejmuje niezwykle zróżnicowaną geograficznie grupę: Uniwersytet w Kairze w Egipcie; Chińska Akademia Tropikalnych Nauk Rolniczych (CATAS); Uniwersytet Chulalongkorn w Tajlandii; Hainan; Instytut Technologii Bandung (ITB) w Indonezji; Uniwersytet w São Paulo, Brazylia; oraz Uniwersytet Malajski i Universiti Teknologi Petronas w Malezji.

„Jako firma z siedzibą w Hainan, największym porcie wolnego handlu w Chinach, rozumiemy złożone powiązania klimatu, gospodarki i zrównoważonego rozwoju w tropikach” – powiedział Luo Qingming, rektor Uniwersytetu Hainan.

Miguel Lim, starszy wykładowca edukacji międzynarodowej na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział, że chociaż instytucje te różniły się wielkością i misją, łączyły je wspólne „struktury i ograniczenia klimatyczne”.

„To, co wyróżnia uniwersytety tropikalne, to niewątpliwie geografia” – powiedział. „Podróże i rozmowy w regionie uświadomiły mi, że skupiam się na kwestiach zrównoważonego rozwoju – z których wiele jest powiązanych z konkretnymi wyzwaniami i możliwościami związanymi z klimatem”.

Anding Shi, doktorant w dziedzinie szkolnictwa wyższego na Uniwersytecie Oksfordzkim, zauważył znaczenie udziału zarówno Uniwersytetu Hainan, jak i CATAS w inicjatywie z siedzibą w Hainan, biorąc pod uwagę nacisk Pekinu na przekształcenie tropikalnej wyspy w międzynarodowe centrum akademickie.

READ  Ministerstwo-BSSN współpracuje w celu utrzymania bezpieczeństwa cybernetycznego Światowego Forum Wody

Przypomniał, że w przemówieniu z 2018 r. prezydent Chin Xi Jinping wezwał przedsiębiorstwa z Hainan, aby „zdecydowanie podtrzymywały koncepcję, że czyste wody i żyzne góry to cenne aktywa”.

Chia-Ming Hsueh, prodziekan i profesor tajwańskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Mingxin, była optymistką co do sojuszu, powołując się na uzupełniające się powiązania między instytucjami silnymi w naukach humanistycznych, takimi jak Kair, a innymi, takimi jak São Paulo, które wyróżniają się Inżynieria. i leki.

Ostrzegł jednak, że sojusz obejmujący kilka kontynentów może spotkać się z pewnymi niepowodzeniami ze względu na „różnice kulturowe i językowe”.

„Może to stwarzać wyzwania w zakresie komunikacji i współpracy” – powiedział. „Niezbędne jest inwestowanie czasu i zasobów w rozwiązywanie tych różnic”.

[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *