Lampung Selatan (ANTARA) – Góra Anak Krakatau ponownie wybuchła w sobotę o 7:10 czasu lokalnego, wysyłając popiół około 2000 metrów od szczytu, czyli 2157 metrów nad poziomem morza, podało Centrum Wulkanologii i Ograniczania Zagrożeń Geologicznych (PVMBG). .
„Szara kolumna była szara, z gęstą intensywnością, pochylona w kierunku południowo-zachodnim” – powiedział Andi Surti, szef punktu obserwacyjnego Mount Anak Krakatau w Harkopankuran, poddystrykt Rajabhasa, w południowym dystrykcie Lampung w prowincji Lampung.
Jak poinformował PVMBG, erupcję wulkanu, zlokalizowaną w wodach cieśniny Sunda w prowincji Lampung, zarejestrował sejsmograf o maksymalnej amplitudzie 65 mm i 68 sekund.
Po skontaktowaniu się z Kaliandy Surdi powiedział, że społeczność i rybacy zostali wezwani, aby nie zbliżali się do góry Anak Krakatau ani nie prowadzili działań na obszarach w promieniu pięciu kilometrów od aktywnego krateru.
„Obecnie Góra Anak Krakatau znajduje się w trzecim stadium, czyli w stanie gotowości” – zauważył.
W piątek (12 maja) o godzinie 23:20 czasu lokalnego wybuchła również góra Anak Krakatau, wyrzucając wieżę z pyłu wulkanicznego około 1500 metrów nad kraterem, czyli 1657 metrów nad poziomem morza. Eksplozja została zarejestrowana przez sejsmograf z maksymalną amplitudą 70 mm i czasem trwania 86 sekund.
Powiązane wiadomości: Góra Anak Krakatau wybucha erupcją popiołu o wysokości 2500 metrów: oficjalna
Powiązane wiadomości: Góra Anak Krakatau wypluwa we wtorek wiele chmur popiołu