French Open 2022: Rafael Nadal celuje w bekhend Caspara Roota przez kort forhendowy, aby przejąć kontrolę nad finałem

W ciągu półtorej godziny Rafael Nadal stworzył mistrzowską klasę na kortach ziemnych i wygrał 22. Grand Slam i 14. tytuł French Open, poprawiając swój rekord pokonując debiutującego finalisty Caspara Roota w równych setach. Dominująca scena Hiszpanów to kolejna odsłona charakterystycznego połączenia sprytnych sztuczek i bezwzględnego strzelania.

Korzeń nie radził sobie z tylną ręką

Oprócz czerwonego brudu na Roland Corros, trudnym zadaniem było uporanie się z przednią ręką Nadala w dowolnym miejscu. Ten strzał sprawia, że ​​piłka wydaje się być kamieniem w rakiecie z tak dużym obrotem i odbijaniem się w tylnym rogu prawego gracza przeciwnika. W końcu okazało się, że Root nie może negocjować z dużym sukcesem.

Norweg nie widział żadnego zakupu na plecach i nie mógł go naprawić ani swojego forhendu, więc musiał przesunąć się zbyt daleko do linii bazowej lub podnieść piłkę, aby poradzić sobie z krzyżowym forhendem Nadala. Hiszpan zdał sobie z tego sprawę wcześnie i aktywnie wycelował w skrzydło, decydując się na opadnięcie własną tylną ręką, aby odsłonić przeciwnika w tym strzale. 36-latek początkowo odgrywał główną rolę w tej taktyce stawiania kroków i wylatywania z bram.

Spośród 16 zwycięzców Root zdobytych we wszystkich rozgrywkach, tylko cztery pochodziły z bekhendu, żaden z nich nie był uderzeniami parterem, a tylko jeden z nich dotarł do pierwszego seta. Piętnaście z 23 wymuszonych błędów, które popełnił w grze, było odwróconych, co wyjaśnia dominację Nadala w wymianach między kortami.

Sztuczka i wytrwałość

Kort został ozdobiony cytatem Philippe Chatterjee Rolanda Garrosa, który mówi, że rekord Nadala, który zdobył 14 tytułów, nie był pozbawiony dowodów.

W niedzielę Hiszpan rozpoczął drugiego seta nieco ociężale, marnując kilka szans na przełamanie w pierwszym meczu, przegrywając własny serwis i przegrywając 1-3. Tam Nadal wygrał 11 meczów z rzędu i zakończył finał, i chociaż jego uderzenia w ziemię, taktyka, umiejscowienie strzałów i umiejętne dotknięcie były widoczne, jego determinacja odegrała główną rolę w dominacji.

READ  W wyborach do Senatu Gruzji oddano ponad 180 000 głosów

Root był zmuszony do oddania perfekcyjnego strzału, by wygrać z Hiszpanem choćby jeden punkt – czasem kilka razy w rajdzie. Ponieważ suche warunki w paryskim słońcu wpadły mu w ręce, Nadal zmusił się do podwójnie ciężkiej pracy przeciwko komukolwiek, aby wygrać od podstawy.

Z wyjątkiem wyjątkowego pierwszego serwisu, Norwegowie rzadko nagradzali tani punkt, a 14 zwycięzców Natalie za cztery wymuszone błędy w 30-minutowym finale – w tym łącznie osiem punktów Roota – jest świadectwem niesamowitego poziomu. Aktywnie związany z tenisem i wytrwałością.

Niedawne zwycięstwo Nadala na Roland Crossing ustanowiło wiele ekscytujących rekordów – wygranie 14 French Open, najstarszego tytułu w singlu mężczyzn Roland Crossing, 22 tytułów Grand Slam, jednego z dwóch mężczyzn (drugi Roger Federer podczas Australian Open 2017). Major pokonujący od 4 do 10 graczy, a przypuszczalnie kilku. Ale dla kogoś, kto rozegrał większość meczu wielkoszlemowego, z zastrzykiem znieczulającym, który złagodził ból po przewlekłej kontuzji nogi, Nadal po raz kolejny udowodnił, że jego najlepszym charakterem zawsze będzie jego wytrwałość.