Ford i Toyota wstrzymują produkcję, gdy USA i Kanada ostrzegają przed protestami kierowców ciężarówek

  • Przejścia graniczne USA-Kanada zamknięte
  • Stany Zjednoczone i Kanada pracują nad przekierowaniem ruchu
  • Protesty naśladowców w Australii, Nowej Zelandii i Francji
  • Postęp w jednym obszarze, kolejny protest gdzie indziej -minister

WINDSOR / OTTAWA / WASHINGTON, 9 lutego (Reuters) – Ford i Toyota w środę powiedzieli wstrzymywali produkcję jako mandat antykoronawirusowy protestujący zablokowali przejścia graniczne USA-Kanada które wywołały ostrzeżenia Waszyngtonu i Ottawy przed szkodami gospodarczymi.

Wiele zmęczonych pandemią krajów zachodnich wkrótce wyznaczy dwa lata ograniczeń, ponieważ naśladowcze protesty rozprzestrzeniły się na Australię, Nową Zelandię i Francję, a wysoce zakaźny wariant Omicron zaczyna słabnąć w niektórych miejscach.

Protesty trąbiące spowodowały impas w stolicy, Ottawie, od końca stycznia i od poniedziałkowej nocy kierowcy ciężarówek zamknęli ruch przychodzący do Kanady na Ambassador Bridge, szlaku dostaw dla producentów samochodów i produktów rolnych z Detroit.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wielu producentów samochodów zostało dotkniętych zakłóceniami w pobliżu Detroit, historycznego serca amerykańskiego sektora motoryzacyjnego, ale były też inne czynniki, takie jak zła pogoda i niedobór chipów półprzewodnikowych.

Toyota (7203.T)czołowy sprzedawca w USA, powiedział, że nie będzie produkować pojazdów w zakładach w Ontario przez resztę tygodnia, produkcja Forda została wstrzymana (Fn) fabryka silników i producent Chryslera Stellantis (STLA.MI) również został zakłócony.

Kolejne przejście graniczne w prowincji Alberta zostało zamknięte w obu kierunkach od późnego wtorku.

Ponad dwie trzecie z 650 miliardów dolarów (511 miliardów dolarów) w handlu rocznym towarów między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi jest transportowanych drogami.

Zaczynając jako „Konwój Wolności” okupujący centrum Ottawy, sprzeciwiający się nakazowi szczepień lub kwarantanny dla transgranicznych ciężarówek, którego odzwierciedleniem jest rząd USA, protestujący zgłaszali również skargi dotyczące podatku węglowego i innych przepisów.

„Myślę, że wszyscy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych powinni zrozumieć, jaki jest wpływ tej blokady – potencjalny wpływ – na pracowników, łańcuch dostaw i na tym się skupiamy najbardziej” – powiedział rzecznik Białego Domu Jen Psaki. powiedział w środę.

READ  Misrach Ewunetie znaleziony martwy - NBC New York

„Chcemy również śledzić potencjalne zakłócenia w eksporcie produktów rolnych z USA z Michigan do Kanady”.

Waszyngton współpracuje z władzami po drugiej stronie granicy, aby przekierować ruch do mostu Blue Water, który łączy Port Huron w stanie Michigan z Sarnią w Ontario, wśród obaw, że protesty mogą stać się gwałtowne, powiedziała dziennikarzom.

Gubernator Banku Kanady Tiff Macklem wezwał do szybkiego rozwiązania.

„Gdyby istniały przedłużające się blokady w kluczowych punktach wejścia do Kanady, które mogłyby zacząć mieć wymierny wpływ na działalność gospodarczą”, powiedział.

„Mamy już napięty globalny łańcuch dostaw. Nie potrzebujemy tego”.

PROTESTY ROZSZERZONE

Protesty zakłócały również miejsca pracy i „muszą się skończyć, zanim nastąpią dalsze szkody”, powiedział dziennikarzom kanadyjski minister gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, Bill Blair.

Ford zawiesił produkcję silników w Windsor, podczas gdy jego fabryka w Oakville niedaleko Toronto działa ze skróconym harmonogramem, ponieważ ostrzegł, że zamknięcie Ambassador Bridge „może mieć rozległy wpływ na wszystkich producentów samochodów w USA i Kanadzie”. Czytaj więcej

Producent Chryslera Stellantis również zmagał się z brakiem części w swoim zakładzie montażowym w Windsor w Ontario, gdzie musiał zakończyć pracę wcześniej we wtorek, ale był w stanie wznowić produkcję w środę.

Protestujący mówią, że są pokojowi, ale niektórzy mieszkańcy Ottawy powiedzieli, że zostali zaatakowani i nękani. W Toronto blokowano ulice.

„Wciąż wiemy, że zasady i wytyczne dotyczące nauki i zdrowia publicznego są najlepszym sposobem na tę pandemię, to sposób, w jaki zamierzamy przejść na drugą stronę” – powiedział premier Justin Trudeau.

READ  Dokładamy wszelkich starań, aby plaże Bali były czyste dla turystów

Sprawa spowodowała ostry podział między rządzącymi liberałami a opozycyjnymi konserwatystami, z których wielu wyraziło otwarte poparcie dla protestujących w Ottawie i oskarżyło Trudeau o wykorzystywanie kwestii mandatów do celów politycznych.

W Stanach Zjednoczonych prokuratorzy w Missouri i Teksasie będą badać serwis crowdfundingowy GoFundMe w sprawie decyzji o usunięciu strony kampanii na rzecz kierowców po tym, jak niektórzy Republikanie obiecali przeprowadzić dochodzenie.

Mieszkańcy śródmieścia Ottawy skrytykowali policję za jej początkowo przyzwolenie na temat blokady, ale władze zaczęły próbować odzyskać kontrolę w niedzielę wieczorem, przejmując tysiące litrów paliwa i usuwając cysternę z ropą.

Policja poprosiła o wzmocnienia – zarówno funkcjonariuszy, jak i osoby z doświadczeniem prawniczym w zakresie ubezpieczeń i licencjonowania – sugerując zamiar egzekwowania egzekucji poprzez licencje na pojazdy użytkowe.

Ale gdy władze próbują stłumić demonstracje w jednym obszarze, pojawiają się one w innym miejscu.

„Nawet gdy poczyniliśmy pewne postępy w Ottawie, widzieliśmy, jak pojawiła się nielegalna blokada w Windsor”, powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Carlosa Osorio w Windsor, Blaira Gable w Ottawie i Jarretta Renshawa w Waszyngtonie; dodatkowe reportaże Anny Mehler Paperny, Steve’a Scherera i Davida Ljunggrena w Ottawie, Ismaila Shakila i Kanishki Singha w Bengaluru, Bena Klaymana w Detroit oraz Doiny Chiacu i Davida Shepardsona w Waszyngtonie; pisanie przez Denny’ego Thomasa i Costasa Pitasa; Edytowanie przez Lisę Shumaker i Granta McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *