Ewolucja krajowego rozwiązania problemu plastiku oceanicznego

Kelly Benchekib stoi po pas w plastiku w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek Bali, w samym sercu stolicy wyspy, Denpasar. Podczas gdy ochotnicze ekipy sprzątające w USA zbierają kawałki plastiku na swoich ulubionych plażach, w Indonezji uderza tsunami plastiku.

Według badania z 2021 r. Indonezja jest piątym co do wielkości dostawcą morskich tworzyw sztucznych do oceanu. Postęp naukowy. kraju Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa 59 procent z 564 rzek jest silnie zanieczyszczonych.

Benjekib i jego rodzeństwo, Gary i Sam, atakują problem, zatrudniając 120 „wojowników rzecznych”, którzy mają oczyścić rzeki i plaże w prowincji Bali i poza nią. Ich ekosystem – Sungai Watch – postrzega ludzi jako najlepsze rozwiązanie, a nie tylko technologię.

Cel: zapobiec przedostawaniu się plastiku do oceanów i plaż poprzez oczyszczanie rzek.

Globalne interesy, od Organizacji Narodów Zjednoczonych po największe korporacje świata, zmagają się ze zmianami niezbędnymi do rozwiązania kryzysu związanego z plastikiem w oceanach. Jednak w czasie kryzysu niektóre z najlepszych rozwiązań powstają w domu, pod przewodnictwem ludzi takich jak rodzeństwo Benjekibów.

(Od lewej do prawej) Założyciele Sungai Watch, Gary, Kelly i Sam Benchegib, zobaczyli wpływ zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na środowisko na Bali, gdzie dorastali, i zainspirowali się do zajęcia się tym problemem. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Sungai Watch)

Dorastali na Bali, surfując, chodząc na plażę i obserwując zanieczyszczenia plastikiem wokół swojego domu. „Pomyśleliśmy, że to niezwykłe i chcieliśmy coś zrobić” – powiedziała Kelly Benchegib. „Jako młodzi ludzie nie mieliśmy żadnych funduszy, ale mieliśmy mnóstwo energii”.

Kiedy Kelly miała 16 lat, Gary 14, a Sam 12, założyli młodzieżową organizację o nazwie Make a Change Bali. Grupa sprzątała plaże w każdy weekend i wzbudziła zainteresowanie społeczności. W miarę jak dorastali, trio rozszerzyło misję organizacji i zmieniło jej nazwę na Make a Change.

„Naszym celem jest umieszczenie na pierwszych stronach gazet informacji o zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi poprzez połączenie podróży i przygód w nagłówkach” – powiedział Benchegib. Aby dotrzeć do dużej publiczności, wykorzystali film i media społecznościowe. W 2016 roku Gary wraz z pięcioma przyjaciółmi wybrał się na rejs statkiem po rzece Missisipi, aby nakręcić wielokrotnie nagradzany film dokumentalny.Podróż do śmieci.

READ  FBI przeszukało dom Bidena i znalazło przedmioty oznaczone jako tajne

Rok później Gary i Sam budują dwie tratwy z plastikowych butelek i spławiają je po zanieczyszczonej plastikiem rzece Chittaram w Indonezji. „Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że rzeki stanowią punkt łączący życie na lądzie z życiem w morzu” – powiedział Benchegib.

Podróż do Chittaram przykuła uwagę prezydenta Indonezji. Po obejrzeniu filmów nakręconych przez rodzeństwo zmobilizował 7 000 żołnierzy do oczyszczenia największej jak dotąd rzeki w Indonezji.

Po ukończeniu college’u Kelly, Sam i Gary podwoją swoje wysiłki. Zaczęli eksperymentować z różnymi barierami, aby wyłapać gruz w rzekach. Chociaż nie byli formalną organizacją, WWF przyznał im pierwszą dotację, która pozwoliła im wynająć miejsce do sortowania śmieci inne niż garaż rodziców.

Teraz rodzeństwo stanowi główną grupę korporacyjną Zegarek SungaiOni i ich zespół rzeczników pracują sześć dni w tygodniu, aby oczyścić 180 bloków śmieci.

Wszyscy wojownicy są płatnymi pracownikami. „To bardzo ciężka praca. Oczywiste jest, że należy zapewnić im możliwie najlepszą opiekę i zapewnić bezpieczeństwo pracy” – powiedział Benchegib. Wolontariusze również są dużym zasobem, zwłaszcza podczas cotygodniowego sprzątania wioski.

Wojownicy rzeczni Sungai Watch oceniają ilość śmieci złowionych na jednej z pływających zapór rzecznych.
Rzeźnicy Sungai Watch oceniają stan plastiku uwięzionego w jednej ze 120 niestandardowych barier na śmieci, które organizacja zainstalowała w rzekach w całej Indonezji. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Sungai Watch)

Dane mają kluczowe znaczenie w ich pracy. w nim Oświadczenie o wpływie na rok 2022Firma Sungai Watch skontrolowała 235 218 poszczególnych produktów odpadowych, aby zidentyfikować źródło skażenia i przeprowadzić dialog z rządem i najbardziej odpowiedzialnymi firmami.

Sungai Watch zainstalował swoją pierwszą ścianę przeciw śmieciom 10 października 2020 r. Do 30 października tego roku zamontowano 180 krawężników, przeprowadzono 800 sprzątań społeczności, a organizacja zebrała ponad 1,5 miliona kilogramów plastiku. .

Jednak tworzywa sztuczne w dalszym ciągu przedostają się do rzek w zastraszającym tempie, niezależnie od tego, ile barier zostanie wprowadzonych, jak zauważyła organizacja w swoim raporcie wpływu. Tak więc tuż po trzyletniej rocznicy rozmieszczenia pierwszej bariery zespół wykorzystuje zdobytą wiedzę do opracowania modelu interwencji na terenie wsi, aby zatrzymać plastik, zanim dotrze on do rzeki.

READ  Harden został wyrzucony, ale Nets nie mieli Embiida do strzałów z biodra

Istnieją trzy główne źródła śmieci przedostających się do rzek Indonezji: ludzie wrzucają je do kanałów wypływających poza ich domy, wyrzucane są na nielegalne wysypiska śmieci i wyrzucane z mostów.

Zmiana tych praktyk na poziomie wsi jest ważnym krokiem w kierunku zatrzymania obiegu plastiku. „Nauczyliśmy się, że musimy ściśle współpracować ze społecznościami i że jest to bardzo kulturalne” – powiedział Benchegib. „To, jak rozmawiasz z ludźmi, jest bardzo ważne. Musisz być bardzo skromny. Praca socjalna musi zostać wykonana przed ustaleniem, dlaczego, jak i co dalej.

Natomiast ostatecznym celem jest uwolnienie oceanów od plastiku i umożliwienie ludziom lepszego nawiązania kontaktu z rzeką poprzez kulturę. Historie starszych pokoleń przywołują miłe wspomnienia związane z umiejętnością pływania i łowienia ryb. Powrót do poczucia własności jest konieczny, aby wioski zrozumiały, że przywrócenie rzek do ich pierwotnego stanu jest możliwe.

Sungai Watch ma nadzieję sfinalizować model interwencji w ciągu najbliższych kilku miesięcy i „udostępnić go każdemu, kto chce go odtworzyć, zainspirować się nim i dostosować go do swojej społeczności” – powiedział Benchegib. Podstawowe elementy obejmują usunięcie 100 000 kilogramów (niecałe 220 500 funtów) plastiku rocznie, zainstalowanie 15 barierek na śmieci, przeprowadzanie cotygodniowych porządków społeczności i comiesięcznych sesji informacyjnych dla społeczności, utworzenie lokalnej stacji sortowania i przetwarzania oraz zatrudnienie zespołu lokalnych wojowników rzecznych.

Wysiłki organizacji już przynoszą rezultaty. Ryby wróciły do ​​jednej z dziewięciu wiosek, w których pracowały, podobnie jak społeczność rybaków łowiących w lasach namorzynowych oczyszczonych przez Sungai Watch. „Kiedy oczyszczasz rzeki, życie ryb powraca i mamy nadzieję, że zostanie to odtworzone w wielu innych rzekach” – powiedział Benchegib.

Zakres jego prac stale się poszerza. Aby lepiej wykorzystać odpady z tworzyw sztucznych, rodzeństwo Benjekib założyło wewnętrzne przedsiębiorstwo społeczne o nazwie Sungai Design, które z części zebranego plastiku tworzy meble. Tworzą pierwszy katalog produktów, a zyski bezpośrednio wesprą Sungai Watch. Oprócz współpracy z większą liczbą wiosek w Indonezji w 2024 r. planują ekspansję na Filipiny.

READ  Biden walczy z niebezpieczną epidemią: użycie słowa „dofinansowanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *