Dwadzieścia ofiar zostało znalezionych po katastrofie samolotu w Nepalu i nadzieje na dwie zaginione bledną

KATHMANDU, 30 maja (Reuters) – Ocaleni z 22 osób na pokładzie małego samolotu, który rozbił się w Himalajach w poniedziałek w Nepalu, zanikają, mówią urzędnicy.

Dwóch Niemców, czterech Hindusów i 16 Nepalczyków znajdowało się na pokładzie podwójnego samolotu de Haviland Canada DHC-6-300 Otter, który rozbił się 15 minut po starcie z turystycznej miejscowości Pokhara, 125 km (80 mil) na zachód od Katmandu w niedzielę rano.

Theo Chandra Lal Karna, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nepalu, powiedział: „Szanse na znalezienie ocalałych są niewielkie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nepalscy żołnierze i ratownicy wydobyli 20 ciał z gruzu rozrzuconego na stromym zboczu na wysokości około 14500 stóp.

Nierówny teren i zła pogoda utrudniały pracę ekipom poszukiwawczym. Opublikowane w nepalskich mediach zdjęcie pokazuje umundurowanych ratowników, którzy wyciągają ciało z gruzów i za pomocą lin na noszach na stromych pagórkach trawy.

„W okolicy jest bardzo gęsta chmura” – powiedział Reuterowi Nedra Prasad Sharma, wysoki rangą urzędnik w dystrykcie Mustang, gdzie miał miejsce wypadek. Trwają poszukiwania ciał.

W Katmandu krewni zmarłych czekali na przywiezienie ciał z miejsca katastrofy, a formalna identyfikacja ofiar jeszcze się nie odbyła, poinformował w tweecie Urząd Transportu Lotniczego.

„Czekam na ciało mojego syna” – powiedział agencji Reuters Maniram Pokrell zdławionym głosem. Drugim pilotem był jego syn Utsav Pokhrel, lat 25.

Samolot, obsługiwany przez prywatną spółkę Tara Air, rozbił się przy pochmurnej pogodzie w niedzielę rano, a nepalskie wojsko nie znalazło wraku do poniedziałku rano. Czytaj więcej

READ  Dlaczego Jerome Powell zwrócił uwagę na inflację?

Jomsom jest popularnym miejscem turystycznym i pielgrzymkowym, położonym około 80 km (50 mil) na północny zachód od Pokhary – zwykle 20 minut samolotem.

Ale urzędnicy linii lotniczych powiedzieli, że Pokhara straciła kontakt z wieżą kontrolną pięć minut przed lądowaniem. Czytaj więcej

Miejsce katastrofy znajduje się w pobliżu granicy Nepalu z Chinami i jest domem dla siódmego najwyższego szczytu świata, Taulagiri, o wysokości 8167 metrów (26 795 stóp).

Samolot o numerze rejestracyjnym 9N-AET poleciał swoim pierwszym samolotem 43 lata temu, jak podaje portal nadzoru lotów Flightradar24.

Katastrofy lotnicze nie są rzadkością w Nepalu, który ma 8 z 14 najwyższych gór świata, w tym Everest, z powodu nagłej zmiany pogody i niebezpiecznych pasów startowych w górach.

Na początku 2018 r. lot US-Bungalow Airlines z Dhaki do Katmandu zapalił się podczas lądowania, zabijając 51 z 71 osób na pokładzie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

oświadczenie Gopala Sharma; Devajyot Koszal i Kryszna n. Das napisał; Montaż: Muralikumar Anandaraman, Kenneth Maxwell i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *