Czy posty w WordPress pozycjonują się na odpowiednie słowa kluczowe?

Czy posty w WordPress pozycjonują się na odpowiednie słowa kluczowe?

500+ odsłon

6 listopada 2018 przez Mateusz Mikos

Wiele początkujących osób sprawdza ręcznie, wpisując w wyszukiwarce daną frazę, czy ich posty w WordPress pozycjonują się na odpowiednie słowa kluczowe. Jest to jakiś sposób, ale nie jest on do końca dokładny i nie daje nam zbyt wielu informacji. Upewnijmy się więc, czy wszystko działa prawidłowo.

Po co sprawdzać, czy posty pozycjonują się pod dobre słowa kluczowe i dlaczego nie robić tego ręcznie?

Prostą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, o którym często można zapomnieć – im wyższy ranking w wyszukiwarkach tym więcej ruchu na stronie. Typowy użytkownik jeżeli ma wybierać między 1-3 wynikiem, a 5-10 wynikiem raczej przejdzie na jeden z pierwszych.

O ile mamy 5 postów na blogu WordPress szukanie ich manualnie w wyszukiwarce (nawet przy pozycjach rzędu 30-40) nie będzie problemem. Jednak gdy dobijemy np. powyżej 50 postów, do tego często rozstrzelonych między pierwszymi a setnymi miejscami będzie to zajmowało więcej czasu i energii niż prowadzenie samego bloga. Nie głupim pomysłem jest też śledzić pozycję swoich wpisów na przestrzeni czasu, aby móc sprawdzić, czy ostatnia zmiana wtyczki, albo aktualizacja nie spowodowała spadku w rankingu.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych stron/narzędzi, które potrafią umilić pracę. Kolejność losowa!

1. Webpozycja

Jak sama nazwa wskazuje, Webpozycja to polskie narzędzie do śledzenia pozycji naszego bloga w Google i innych wyszukiwarkach.

Konfiguracja narzędzia jest prosta – tworzymy konto, dodajemy swoją stronę i śledzone frazy. Nasza pozycja jest aktualizowana raz na dzień. Możemy sprawdzać zarówno pozycję na pierwszej stronie wyników, w TOP100, jak i na urządzeniach mobilnych. Konto można połączyć z Google Search Console.

Webpozycja.pl posiada cztery rodzaje konta:

 • Darmowe – do 10 domen i 15 wyszukiwań dziennie, 3 pakiety historii pozycji z 5 ostatnich dni;
 • Premium – od 21 zł na miesiąc, 200 domen, 220 lub 550 wyszukiwań dziennie, 20 pakietów historii pozycji po 5 dni, 20 lub 50 wyszukiwań mobilnych;
 • VIP+ – od 71 zł na miesiąc, 500 domen, 1100 wyszukiwań na dzień, 30 pakietów historii po 10 dni, 100 wyszukiwań mobilnych;
 • AGENCJA+ – od 120 zł na miesiąc, 1000 domen, ponad 2200 wyszukiwań dziennie, 50 pakietów historii pozycji po 20 dni, 500 wyszukiwań mobilnych;

Dodatkowo każda z opcji ma funkcję badania konkurencji.

Po więcej informacji odsyłam na stronę Webpozycja.

2. Google Search Console / Webmaster Tools

Tak, nie pomyliłem się. Nie każdy wie, że w Google Search Console można sprawdzać pozycję swojej strony w wynikach Google. 

Dla tych, którzy nie znają Google Search Console – jest to zestaw narzędzi od firmy Google, który dostarcza m.in.  informacje na temat optymalizacji strony, problemów i błędów, zgodności z AMP i ilości kliknięć z wyników wyszukiwania.

Aby sprawdzić swoją pozycję za pomocą tego narzędzia wystarczy po dodaniu strony przejść do zakładki “Skuteczność”, a następnie kliknąć “Średnia pozycja”.

Google Search Console jest w pełni darmowe i nie trzeba martwić się o żadne limity.

3. Ahrefs

Ahrefs jest stale rosnącym zestawem do analizy konkurencji i monitorowania branży dla profesjonalistów. 

Główne narzędzia Ahrefs:

 • Analiza ruchu konkurencji;
 • Wyszukiwarka słów kluczowych;
 • Sprawdzanie backlinków;
 • Badanie najlepiej czytanych treści w branży;
 • Śledzenie pozycji;
 • Monitoring sieci;

Jak można przeczytać na stronie Ahrefs w każdym tygodniu dodają kolejne narzędzia. Jak można się spodziewać po ilości funkcji Ahrefs jest płatny (można go jednak przetestować przez 7 dni za 7$), poniżej znajdziecie aktualne plany abonamentowe:

 • Lite – za 99$/msc dostajemy m.in. 5 kampanii, 500 śledzonych słów kluczowych (bez rankingu mobilnego), aktualizację co tydzień, konto dla 1 użytkownika;
 • Standard – za 179$/msc dostajemy m.in. 10 kampanii, 1500 śledzonych słów kluczowych (bez rankingu mobilnego), aktualizację co 5 dni, konto tak jak w Lite – dla jednego użytkownika;
 • Advanced – za 399$/msc dostajemy m.in. 25 kampanii, 5000 śledzonych słów kluczowych (razem z rankingiem mobilnym), aktualizację co 3 dni, konto dla 3 użytkowników;
 • Agency – 999$/msc, 100 kampanii, 10000 śledzonych słów kluczowych (razem z rankingiem mobilnym), aktualizacja co 3 dni, konto dla 5 użytkowników (dodatkowo jest możliwość dopasowania parametrów po kontaktu z supportem);

Oczywiście to jest tylko ułamek możliwości Ahrefs, bo głównym tematem tego wpisu jest śledzenie pozycji postów na dane słowa kluczowe. Pełne możliwości dla każdego typu konta znajdziecie na stronie.

4. SEMRush

W podobnej cenie co Ahrefs znajdziemy kolejny potężny zestaw – SEMRush. Jest to zbiór bardzo dużej ilości narzędzi: analiza treści, audyt backlinków, audyt SEO strony, monitoring marki, postowanie do stron społecznościowych, śledzenie kont społecznościowych, śledzenie pozycji, kreator słów kluczowych, porównanie domena vs domena itd.

Na początku przygody ze śledzeniem pozycji naszych postów polecam sprawdzenie darmowych opcji – pozwoli to na zapoznanie się w praktyce z różnymi pojęciami związanymi właśnie z rankingiem w wynikach wyszukiwania i często może spełniać całkowicie nasze potrzeby.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 2 Średnia: 5]

Raz kodzie śmierć!

Samozwańczy król Backend i przyszły książę WordPress. Programuję od 7 lat i nadal nie znalazłem ulubionego środowiska. Lubię nieszablonowe rozwiązania szablonowych problemów, czyli drogę pod górkę. Podobno moim głównym celem jest monopol na programowanie – napisać kod, którego nikt nie potrafiłby zrozumieć.

7
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ArptupGrzesiekJanusz KamińskiMateusz MikosZiemny Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Ziemny
Gość
Ziemny

Szkoda, że te ceny nie są w złotówkach tylko dolarach :/