Czołowy republikanin mówi, że szanse na konflikt zbrojny USA z Chinami są „niezwykle wysokie”

WASZYNGTON, 29 stycznia (Reuters) – Szanse na konflikt z Chinami w sprawie Tajwanu są bardzo duże, powiedział w niedzielę czołowy republikanin w Kongresie USA. Przez następne dwa lata.

W notatce datowanej na 1 lutego, ale opublikowanej w piątek, gen. Mike Minihan, który kieruje Dowództwem Mobilności Powietrznej, napisał do swojego około 110-tysięcznego kierownictwa: „Przeczucie mówi mi, że będziemy walczyć w 2025 roku”.

„Wierzę, że się myli… Ale myślę, że ma rację” – powiedział w niedzielę Fox News Mike McCaul, nowy przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Komentarze generała nie były reprezentacją Pentagonu, ale dotyczyły najwyższych szczebli amerykańskiej armii w związku z potencjalnym chińskim atakiem na Tajwan, który według Chin jest zbuntowaną prowincją.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Tajwan przeprowadzą wybory prezydenckie w 2024 roku, stwarzając Chinom okazję do podjęcia działań militarnych, napisał Minihan.

McCall powiedział, że jeśli Chinom nie uda się przejąć kontroli nad Tajwanem, „moim zdaniem przyjrzą się inwazji wojskowej. Musimy być na to przygotowani”.

Oskarżył Demokratyczną administrację prezydenta Joe Bidena o projekcję słabości po wycofaniu się z Afganistanu, co może doprowadzić do eskalacji wojny z Chinami.

„Są bardzo duże szanse, że zobaczymy konflikt z Chinami i Tajwanem oraz regionem Indo-Pacyfiku” – powiedział McCall.

Biały Dom odmówił komentarza w sprawie komentarzy McCalla.

Demokraci się nie zgadzają

Reprezentant Adam Smith, czołowy Demokrata w Komitecie Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, powiedział, że nie zgadza się z oceną Minihana.

Smith powiedział Fox News Sunday, że wojna z Chinami „jest nie tylko nieunikniona, jest niemożliwa. Mamy bardzo niebezpieczną sytuację w Chinach. Ale myślę, że generałowie powinni być bardzo ostrożni, mówiąc, że idziemy na wojnę, to nieuniknione. „

Smith powiedział, że Stany Zjednoczone powinny być w stanie powstrzymać Chiny przed podjęciem działań wojskowych przeciwko Tajwanowi, „ale absolutnie wierzę, że możemy uniknąć tego konfliktu, jeśli przyjmiemy właściwe podejście”.

READ  Sędzia federalny usuwa mandat maski dotyczący samolotów i transportu publicznego

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział na początku tego miesiąca, że ​​mocno podejrzewa, że ​​intensyfikacja chińskiej aktywności wojskowej w pobliżu Cieśniny Tajwańskiej jest oznaką rychłej okupacji wyspy przez Pekin.

Urzędnik Pentagonu w sobotę powiedział, że komentarze generała „nie reprezentują poglądu departamentu na Chiny”.

Raport Rose Colvin; Dodatkowe raporty autorstwa Davida Laudera; Montaż autorstwa Nicka Ziemińskiego i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *