Czekaj, czy piloci mogą odpoczywać na niebie?
Tak. Istnieją jednak ścisłe zasady kontrolowania czasu snu.
ICAO określa dwa rodzaje urlopów pilotażowych – chociaż nie każdy kraj dopuszcza oba.
Pierwszym z nich jest „ograniczony odpoczynek”, podczas którego piloci mogą spać w kokpicie.
Drugi to „leżanka na pryczy”, gdzie piloci mogą spać na siedzeniu pasażera lub na pryczy załogi dostępnej w szerokokadłubowych samolotach dalekiego zasięgu, powiedział CNA analityk lotniczy Shukor Yussoff.
Na przykład Stany Zjednoczone zabraniają ograniczonego odpoczynku. Dotyczy to amerykańskich linii lotniczych działających w kraju lub za granicą, a także zagranicznych linii lotniczych działających w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.
Jakie zabezpieczenia obowiązują pilotów śpiących w kokpitach?
Piloci, którym zezwala się na kontrolowany odpoczynek, muszą przestrzegać określonych warunków określonych przez ICAO.
W danym momencie tylko jeden pilot może wziąć kontrolowany odpoczynek i obaj piloci muszą uzgodnić okres odpoczynku. Nie powinien przekraczać 40 minut, co według Shukora działa jak „pokrętło zasilania”.
Odpoczywający pilot musi również odsunąć swoje siedzenie od elementów sterujących. Po przebudzeniu nie mogą od razu przejąć kontroli nad samolotem, aby zapewnić „pełną czujność”.
Drugi pilot musi poinformować personel pokładowy, że pilot korzysta z ograniczonego odpoczynku. Dzięki temu stewardessy utrzymują regularny kontakt z nieprzytomnym pilotem, aby zapobiec jego zaśnięciu.
Zalecenia ICAO dotyczące kontrolowanego wycofywania stanowią, że systemy autopilota i automatycznego ciągu, jeśli są obecne, powinny działać.
Czy obowiązują inne zasady dotyczące personelu pokładowego?
Piloci i personel pokładowy mają inny czas wolny, ponieważ wykonują odrębne zadania, powiedział Shukor, którego wiedza obejmuje strategię lotu i ekonomikę lotnictwa.
Może się to różnić w zależności od linii lotniczej i związku zawodowego.
Na przykład w Singapurze program odpoczynku podczas lotu dla pilotów wykonujących operacje na ekstremalnie długich dystansach wymaga co najmniej dwóch okresów odpoczynku, z których jeden nie może być krótszy niż cztery godziny.
Tak wynika z okólnika doradczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Singapuru (CAAS) z 2018 r. w sprawie zarządzania ryzykiem zmęczenia takich statków powietrznych. Ekstremalnie długodystansowy lot trwa ponad 16 godzin, ale okresy pełnienia obowiązków lotniczych trwają dłużej.
Zalecenie stanowi, że personel pokładowy mający 19 godzin służby lub mniej musi mieć co najmniej cztery godziny odpoczynku podczas lotu, natomiast osoby pracujące dłużej niż 19 godzin muszą mieć co najmniej pięć godzin odpoczynku podczas lotu.
Chociaż stewardessy również podlegają godzinom odpoczynku, jest to tak samo dotkliwe dla pilotów” – powiedział Chow Kok Wah, były dyrektor linii lotniczych.
Jest to logiczne, ponieważ ryzyko jest mniejsze niż piloci – stwierdził.
Czy zdarzają się jeszcze inne przypadki przypadkowego zaśnięcia pilotów za kierownicą?
Piloci Batik Air nie są pierwsi.
Według doniesień w kwietniu 2022 r. dwóch pilotów włoskich linii IDA Airways zemdlało w powietrzu podczas lotu z Nowego Jorku do Rzymu z 250 pasażerami na pokładzie.
Jeden pilot zasnął podczas wyznaczonej mu przerwy, a drugi wkrótce potem przypadkowo zasnął. Ten ostatni został ostatecznie obalony.
W sierpniu tego samego roku dwóch pilotów lotu Ethiopian Airlines spóźniło się na lądowanie, ponieważ zasnęli za sterami. Według doniesień, obudził ich alarm, gdy autopilot wyłączył się po tym, jak samolot przeleciał nad pasem startowym bez lądowania.
Obaj piloci zostali zawieszeni w trakcie dochodzenia.
W lutym 2008 r. dwóch pilotów zostało zawieszonych w lotach po tym, jak zasnęli podczas lotu nad Hawajami i nie osiągnęli celu.
Według doniesień leciały w stronę otwartego morza przez 18 minut
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.