Chiński Xi Jinping spotyka saudyjskich władców w grze o władzę gospodarczą: „Nigdy więcej rywala”

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi w tym tygodniu Arabię ​​​​Saudyjską, gdzie widzi zainwestowane w tym kraju dziesiątki miliardów dolarów.

„Twierdzę, że jest to główny punkt zwrotny” – powiedział Fox Business dr Theodore Karasik, specjalista ds. Rosji i Bliskiego Wschodu w Jamestown Foundation. „Może to być punkt zwrotny dla regionu pod względem obecności Chin, to właśnie oznacza Pekin nie jest już pretendentem one.”

„Ze względu na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa i kierunek, w jakim zmierza geoekonomia, logicznym wyborem dla Saudyjczyków jest pójście na wschód” – dodał.

Xi wyląduje w Arabii Saudyjskiej Pekin i Rijad mają rozpocząć w czwartek trzydniowe spotkania przywódców obu krajów, mające na celu wzmocnienie już różowego partnerstwa: według saudyjskiej agencji prasowej Chiny są największym eksporterem i importerem Arabii Saudyjskiej od 2018 roku.

Katar podpisał 27-letnią umowę gazową z Chinami

Prezydent Chin Xi Jinping zaprasza króla Arabii Saudyjskiej Salmana bin Abdulaziza Al Sauda na spotkanie z gwardią honorową podczas ceremonii powitalnej w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, 16 marca 2017 r. (Lintao Zhang/Getty Images/Getty Images)

Wizyta ma miejsce w napiętych stosunkach między USA a Arabią Saudyjską po 2018 roku. Dziennikarz Washington Post Jamal Khashoggi zamordowanyTo, rzekomo za bezpośrednią aprobatą saudyjskiego następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, przyćmiło wszystkie stosunki amerykańsko-saudyjskie w następnych latach.

Niedawna wizyta Bidena w Rijadzie latem nie przyniosła przełomu, jakiego oczekiwały Stany Zjednoczone. Relacje po wizycie wskazywały, że książę wyjechał niewzruszony prezydentem.

Agenda Arabii Saudyjskiej wydaje się być bardziej zgodna z Rosją niż z USA – Biden poruszył także Waszyngton i Rijad. Frustracja w produkcji ropy Ceny gazu wzrosły po nałożeniu antyrosyjskich sankcji na Ukrainę, a OPEC+ odmówił rezygnacji z planów ograniczenia wydobycia w najbliższych miesiącach.

READ  Indonezyjscy pracownicy migrujący powracający do PNG w celu podjęcia pracy: Konsul

Wzrost zadłużenia USA został sfinansowany przez Amerykanów, a nie przez inne kraje, co stwarza ryzyko dla wzrostu gospodarczego

Gordon Chang, ekspert ds. Chin i starszy wykładowca w Gladstone Institute, przekonywał, że dążenie Bidena do wspólnego kompleksowego planu działania z Iranem, który wygenerowałby miliardy dolarów nowych funduszy dla kraju, znacznie utrudni życie Arabii Saudyjskiej. .

„Polityka Bidena na Bliskim Wschodzie Kierując się w stronę IranuDlatego Arabia Saudyjska, przeciwnik Teheranu, jest zła na Waszyngton” – powiedział Chang w rozmowie z FOX Business. „W rezultacie saudyjska rodzina królewska jest bardzo otwarta na współpracę z Chinami”.

„Nie powinniśmy być zaskoczeni regionalnym wycofaniem się z Waszyngtonu” – kontynuował. „20 stycznia 2021 r. Ameryka przeszła od dobrej, odnoszącej sukcesy polityki wobec Bliskiego Wschodu do złej”.

Biden odwiedza Arabię ​​​​Saudyjską

Saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman, po lewej, wita prezydenta Bidena w Pałacu Królewskim Al-Salam, 15 lipca 2022 r. w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. (Dwór Królewski Arabii Saudyjskiej / Przewodnik / Agencja Anadolu za pośrednictwem Getty Images / Getty Images)

„Nie możemy sobie wyobrazić, że nie będzie żadnych negatywnych konsekwencji. Szybko tracimy przyjaciół między innymi w Rijadzie i stolicach Rady Współpracy Zatoki Perskiej”.

Wizyta Xi może jeszcze bardziej poszerzyć tę lukę, ponieważ następca tronu szuka większych inwestycji z Chin. byłego prezydenta Donalda Wizyta Trumpa w 2017 roku Wygenerował około 100 miliardów dolarów kontraktów dla amerykańskiego przemysłu wojskowego.

Zamówienia produkcyjne w USA w Chinach spadają o 40% w związku z blokadami Covid-19: raport

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA powiedziała FOX Business, że zwrócą się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin w sprawie szczegółów wizyty, a rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie skomentował tego na wtorkowej konferencji prasowej.

Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że administracja Bidena „konsekwentnie” podkreślała, że ​​Stany Zjednoczone nigdy nie prosiły krajów o wybór „między Stanami Zjednoczonymi a ChRL” lub „jakimkolwiek innym krajem”.

„Naszym celem jest zapewnienie wyboru krajom na całym świecie i budowanie wyboru Ameryki oraz uczynienie tego, co przedstawiamy, bardziej atrakcyjną opcją” – powiedział rzecznik. „Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie, a nasza komparatywna przewaga w budowaniu sojuszy, partnerstw i konsolidacji struktur obronnych jest niezrównana”.

Ponieważ niektóre kraje zakazują już produkcji samochodów napędzanych gazem w ciągu najbliższych 20 lat, następca tronu koncentruje się na pomocy w dywersyfikacji interesów gospodarczych swojego królestwa, gdy świat odchodzi od ropy i gazu.

Saudyjska agencja prasowa poinformowała, że ​​poboczne spotkania podczas szczytu saudyjsko-chińskiego mogą zaowocować ponad 20 umowami o wartości 110 miliardów SAR – około 29 miliardów dolarów – oraz dalszymi strategicznymi umowami o partnerstwie między obydwoma krajami.

Jednak według Karasika ostateczne szczegóły tych umów – i to, w czym każda ze stron ostatecznie pójdzie na kompromis – wskażą, jak bardzo oba kraje są zgodne w realizacji swoich celów.

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację Fox Business

„Z punktu widzenia USA najlepszym rezultatem jest to, że niektóre porozumienia lub zaniechania w tych umowach podczas trzech różnych szczytów pokazują brak jednolitego stanowiska między niektórymi krajami Zatoki Perskiej a Azją” – powiedział Karasik.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej nie odpowiedziało na prośbę FOX Business o komentarz do czasu publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *