JAKARTA (Antara) – Według Ministerstwa Przemysłu wysokie ceny gazu i pojawienie się tanich produktów z importu doprowadziły do niedawnego upadku branży płytek ceramicznych.
Ashady Hanafie, specjalistka ds. rozwoju przemysłowego w Dyrekcji Ministerstwa ds. Przeróbki Cementu, Ceramiki i Minerałów Niemetalicznych (ISKPBGNL), stwierdziła, że ceramika jest jednym z priorytetowych sektorów przemysłu ze względu na jej wysoką konkurencyjność.
„Płytki ceramiczne borykają się z poważnymi problemami. Rosnące ceny gazu pogarszają sytuację. W 2015 roku branża kwitła przy dużej konkurencyjności” – zauważył we wtorek.
Powiedział, że fabryki płytek ceramicznych, szkła i cementu wykorzystują w procesie produkcyjnym gaz. Dlatego gdy ceny gazu rosną, ceramika krajowa traci konkurencję z ceramiką importowaną.
„Kiedy ceny gazu wzrosną, nie będziemy w stanie konkurować. Wtedy pojawi się import” – powiedział Hanafi.
Z danych dyrekcji ISKPBGNL wynika, że wykorzystanie mocy produkcyjnych przemysłu ceramicznego osiągnęło 90 procent. Jednak ze względu na wzrost cen gazu i napływ taniego importu, do końca 2023 roku produktywność płytek ceramicznych spadła do 69 proc.
Liczba ta nadal spadała, przy czym produktywność spadła do 64% w styczniu 2024 r. i 61% w lutym.
Cena gazu ziemnego jest ustalona na poziomie 6 USD za MMBTU. Dodatkowo koszty produkcji ceramiki wzrosły o 5-6 proc. w związku ze wzrostem cen paliw, co spowodowało osłabienie kursu rupii w stosunku do dolara amerykańskiego.
Tymczasem chociaż wielkość importu płytek ceramicznych spadnie do 70,2 mln metrów kwadratowych w 2022 r., według doniesień będzie nadal rosnąć z 75,6 mln metrów kwadratowych do 93,4 mln metrów kwadratowych w 2019 r.
Powiedział, że rząd oferuje 14-procentową zachętę do zwrotu podatku na chińskie produkty z płytek ceramicznych.
Wzrost importu dotknął siedem branż płytek ceramicznych, które wstrzymały produkcję. Dodał, że pięć spółek posiada systemy HGBT (cenniki specyficzne dla gazu ziemnego).
W związku z tym Ministerstwo popiera zalecenie Indonezyjskiego Komitetu Antydumpingowego (KDI) dotyczące zastosowania antydumpingowych ceł importowych (BMAT) na produkty z płytek ceramicznych z Chin.
„Od 15 marca 2023 r. wdrożyliśmy środki ochrony handlu w postaci środków antydumpingowych. W lipcu 2024 r. zalecono BMAD na 5 lat, a cło wynosiło od 100,12 proc. do 199,88 proc.” – ujawnił Hanafi.
Powiązane wiadomości: Każdy kraj ma prawo nałożyć cło importowe: Minister Handlu
Powiązane wiadomości: RI i Chiny zgadzają się na utworzenie z Indonezji centrum produkcji eksportowej
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.