BSSN odnotował 361 milionów cyberataków w Indonezji

Tempo.co, DjakartaUrzędnik Narodowej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Szyfrowania (BSSN) Noor Ahmadi Salmawan powiedział, że agencja odnotowała 361 milionów anomalii w ruchu lub cyberataków w Indonezji w okresie od 1 stycznia do 26 października 2023 r.

„Od początku stycznia do 26 października tego roku doszło do około 361 milionów wykroczeń drogowych, które można uznać za cyberataki na Indonezję” – powiedział Salmawan, ekspert w dziale polityki zarządzania bezpieczeństwem cybernetycznym agencji. Przez Aftech Media Clinic, czwartek, 16 listopada 2023 r.

Według niego dane uzyskano z Centrum Operacji Bezpieczeństwa Narodowego, czyli NSOC. Wyjaśnił, że większość anomalii w ruchu to aktywność złośliwego oprogramowania (42,79%), aktywność trojanów (35,40%) i wyciek informacji (9,35%).

„W przypadku cyberataków na sektor finansowy operacje złośliwego oprogramowania i trojanów są jeszcze większe” – dodał Salmanwan.

Wyjaśnił, że liczba wykroczeń drogowych osiągnęła najwyższy poziom w sierpniu, a następnie w samym sektorze finansowym w lipcu.

„Przyszły trend będzie nadal taki sam – zagrożenia w postaci oprogramowania ransomware i zaawansowanych zagrożeń trwałych lub APT” – potwierdził Salmanwan.

Dodał, że potencjalne straty wynikające z cyberataków obejmują utratę reputacji, straty finansowe, kradzież własności intelektualnej i utratę zaufania publicznego.

Według danych Microsoft, Frost & Sullivan (2018) w 2018 roku Stany Zjednoczone poniosły straty w wyniku cyberataków na poziomie 34,2 miliarda dolarów. Natomiast dane BSSN pokazują, że straty Indonezji w 2022 r. osiągną 14,5 biliona rupii.

„Opiera się to na zgłaszaniu, jak wiele cyberataków i incydentów cybernetycznych nie jest nam zgłaszanych” – powiedział Salmawan.

Amelia Rahima Sari

Wybór nauczyciela: Dyskusja na temat zagrożeń cybernetycznych podczas wyborów BSSN

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *