JAKARTA (ANTARA) – Indonezyjskie Stowarzyszenie Neurologiczne (Perdosni) podkreśliło znaczenie zapobiegania migrenom, powszechnie określanym jako pulsujący ból głowy po jednej stronie głowy, dla zwiększenia produktywności ludzi. „Wydarzenie edukacyjne promujące profilaktykę jest bardzo ważne dla społeczności, pracowników, środowiska i rodzin, aby byli świadomi i otrzymali właściwe leczenie” – powiedział w środę Todik Tukasvoro, prezes Bertosni.
Podczas dyskusji pod hasłem „Kontroluj, pokonaj migreny” w Dżakarcie powiedział, że migreny nie są zwykłymi bólami głowy i mogą powodować niepełnosprawność.
W badaniu Global Burden of Disease z 2019 r. stwierdzono, że migrena jest drugą co do częstości przyczyną niepełnosprawności na świecie zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Badania pokazują, że ponad miliard ludzi na całym świecie doświadczyło przynajmniej jednego epizodu migreny w swoim życiu, a około 148 milionów z nich zmaga się z migreną przewlekłą.
Mając to na uwadze, Dugasworo podkreśliła znaczenie skupienia się wszystkich interesariuszy na leczeniu migreny, w tym na stworzeniu sprzyjającego środowiska dla osób cierpiących na migrenę, zwłaszcza w miejscu pracy.
Berdosni współpracował z kilkoma zainteresowanymi stronami, w tym z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Siły Roboczej i Indonezyjskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców, aby promować zapobieganie migrenie, wczesne wykrywanie i leczenie.
„Oczekujemy, że rząd pomoże zwiększyć wczesne wykrywanie migreny, poprawić możliwości lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie diagnozowania migreny i stworzyć sprzyjające środowisko dla osób cierpiących na migrenę” – powiedział Dugasworo.
Przy tej samej okazji Devi Ariani Sutipio, szefowa grupy zadaniowej ds. bólu głowy w Pertosni, powiedziała, że w Indonezji na migrenę cierpi od 11 000 do 12 000 na 100 000 mieszkańców.
Powiązane wiadomości: MPR zachęca obywateli do zdrowszego życia w celu zwiększenia konkurencyjności
Powiązane wiadomości: Zdrowy styl życia poprawiający jakość życia: Minister Zdrowia