Batang (Antara) – Zakładanie „spinoutów” w celu komercjalizacji wyników badań uniwersytetu było jak dotąd wyzwaniem, powiedział rektor Uniwersytetu Andalus (Unand), Efa Yonedi.
„W wyniku badań przeprowadzonych przez wykładowców Unand nadal nie mamy instytucji” – podkreślił we wtorek Yonedi.
Powstaje spółka typu spin-out w celu komercjalizacji produktów, usług lub technologii opracowanych w wyniku badań akademickich/uniwersyteckich.
Yonedi powiedział, że chociaż uniwersytet nie utworzył jeszcze spółki spin-out, wyniki badań wielu wykładowców Unand zostały przejęte przez inne instytucje i otrzymali za to tantiemy.
Podkreślił, że atrament użyty podczas wyborów powszechnych w 2024 r. został opracowany w drodze badań i wykorzystany podczas wyborów.
„W tysiącach badań patentowych prowadzonych na kampusach nigdy nie udało nam się stworzyć dochodowej firmy w formie spin-outu” – powiedział.
Były konsultant Banku Światowego poinformował, że jeden z wiodących uniwersytetów w Wielkiej Brytanii mógłby tworzyć 10 spinoutów rocznie w oparciu o badania akademickie.
„Anglia rozpoczęła to 30 lat temu. W tym kraju (na uniwersytetach) komercyjna publikacja wyników badań zajmuje średnio od sześciu do 12 miesięcy” – powiedział.
Ten współczynnik spinoutu został osiągnięty, ponieważ ekosystem w Wielkiej Brytanii istnieje od tak dawna. Naukowcy, założyciele i inwestorzy są stale związani z uniwersytetem.
Dlatego też, gdy istnieje wykonalność i badania komercyjne, założyciele, inwestorzy i badacze szybko opracowują prototypy i z sukcesem wprowadzają produkty na rynek w ciągu sześciu miesięcy do roku.
„Naszym wyzwaniem jest więc myślenie akademickie i postęp w badaniach w przyszłości. Oznacza to, że ta spółka typu spin-out musi przynosić zyski” – stwierdził.
Powiązane wiadomości: Interfejs użytkownika i kampusy w Korei Południowej w celu pobudzenia sektora technologicznego
Powiązane wiadomości: Próba pogłębienia współpracy z japońskim uniwersytetem Ehime
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.