ASEAN musi przewodzić zmianom w polityce klimatycznej: ONZ

Ten artykuł jest licencjonowany przez Dow Jones Direct. Artykuł ten został pierwotnie opublikowany w Singapore Business Times.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) musi przejąć wiodącą rolę w zmianach polityki mających na celu walkę z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi, powiedział w czwartek (7 września) szef Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dzieje się tak dlatego, że państwa członkowskie ASEAN są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych, powiedział mediom Antonio Guterres podczas wizyty w Dżakarcie w Indonezji, mającej na celu spotkanie się z przywódcami regionu.

„ASEAN dysponuje autorytetem moralnym, który moim zdaniem bardzo ważne jest wyłożenie na stół, aby przyspieszyć reakcję na katastrofalną ewolucję, której jesteśmy świadkami” – powiedział Guterres, który wziął udział w kilku spotkaniach w ramach 43. spotkania ASEAN. Szczyt organizowany przez Indonezję.

Dodał, że Organizacja Narodów Zjednoczonych liczy na przywództwo ASEAN w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i promowania sprawiedliwości klimatycznej na całym świecie.

Pochwalił Indonezję i Wietnam za wysiłki na rzecz transformacji energetycznej w ramach partnerstw na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej – umów, które oba kraje podpisały z krajami G7 i kilkoma instytucjami finansowymi sektora prywatnego w celu zmobilizowania funduszy z sektora publicznego i prywatnego w celu dekarbonizacji ich gospodarek.

„ASEAN może dać przykład światu – jako globalna ekologiczna potęga gospodarcza i pionier w zrównoważonej, sprawiedliwej, włączającej i godziwej transformacji energetycznej” – stwierdził Guterres w uwagach wstępnych na konferencji prasowej.

Ponownie nawiązał do proponowanego Porozumienia o solidarności klimatycznej – takiego, w którym wszyscy główni emitenci dokładają dodatkowych wysiłków w celu ograniczenia emisji, a bogate kraje łączą zasoby finansowe i technologiczne, aby wspierać gospodarki wschodzące.

Aby osiągnąć to porozumienie, opracował plan zwany Agendą Akceleracji. Wzywa kraje rozwinięte do osiągnięcia w jak największym stopniu zerowej emisji netto do 2040 r., a gospodarki wschodzące – do jak największego osiągnięcia tego poziomu do 2050 r.

READ  Akcje McDonald's spadają poza mięso po procesie McPlant

Guterres ponownie podkreślił potrzebę zmiany polityki rządów w obliczu zbliżania się świata do wzrostu globalnych temperatur o 2,8°C, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.

Podkreślił, że ostatnie miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były najgorętszymi trzymiesięcznymi okresami w oficjalnych danych.

„Tak zwane letnie psie dni nie tylko szczekają, ale gryzą. Na naszej planecie trwa lato — najgorętsze lato w historii” – dodał.

Chociaż nadal można uniknąć najgorszych zmian klimatycznych, Guterres ostrzegł, że czas ucieka.

Mówił o konieczności zreformowania globalnych ram finansowych, aby uczynić je bardziej reprezentatywnymi dla dzisiejszych realiów gospodarczych i politycznych oraz lepiej dostosowanymi do potrzeb gospodarek rozwijających się.

Oprócz ustanowienia skutecznego mechanizmu szkoleń kredytowych w celu wspierania moratorium na płatności, dłuższych warunków kredytu i niższych stóp procentowych, stwierdził, że istnieje potrzeba zwiększenia płynności poprzez restrukturyzację dodatkowych 100 miliardów dolarów niewykorzystanych Specjalnych Praw Ciągnienia za pośrednictwem wielostronnych banków rozwoju.

Stosując model zaproponowany przez Afrykański Bank Rozwoju i Międzyamerykański Bank Rozwoju, zasoby pomnożyłyby się co najmniej pięciokrotnie.

Powiedział też, że aby osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych potrzeba co najmniej 500 miliardów dolarów rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *