Dżakarta (Antara) – Prezydent Joko Widodo (Jokowi) wezwał Agencję Nadzoru Finansów i Rozwoju (BPKP) do ukierunkowania bezpośrednich wydatków ministerstw i instytucji rządowych oraz władz regionalnych na konkretne i produktywne rezultaty.
Inaugurując tu w środę Krajową Grupę Roboczą ds. Wewnętrznego Nadzoru Rządu 2023, Prezydent wezwał władze centralne i regionalne do unikania absurdalnych i niejasnych planów bez konkretnych rezultatów.
„Bądź bezpośredni (jako projekt), aby zapewnić kapitał obrotowy, kupować lub sprzedawać maszyny produkcyjne, (tak) tworzyć MMŚP. (Więc) powinniśmy skupić się na tych projektach lub wystawach, które są konkretne. To jest obowiązek i orientacja pracy PPKB” – powiedział Jokowi.
Pomimo częstego monitoringu na miejscu w celu monitorowania polityki władz centralnych i regionalnych, Jokowi przyznał, że odkrył o wiele więcej projektów.
W jednym przypadku prezydent zauważył, że stwierdził, że większość budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w wysokości 10 miliardów rupii (670 000 USD) została wykorzystana na nieodpowiednie wydatki zamiast na konkretne środki pomagające w powrocie do zdrowia dzieci z karłowatością.
Prezydent zauważył, że co najmniej 8 miliardów Rp (536 000 USD) w budżecie powinno zostać przeznaczone na konkretne działania mające na celu rozwiązanie problemów związanych z niedorozwojem, takie jak zapewnienie obywatelom pożywnych posiłków.
„Po zbadaniu, w jaki sposób wykorzystują 10 miliardów Rp na projekty kaskaderskie, 3 miliardy Rp (201 tysięcy USD) na oficjalne wizyty, 3 miliardy Rp na spotkania, 2 miliardy Rp (134 000 USD) na rozwój, rzadko kiedy 2 miliardy Rp są wykorzystywane na zakup jaj. jak rozwiązać problem niedorozwoju? Musimy to wszystko zmienić” – wyjaśnił Jokowi.
Prezes zwrócił również uwagę na inny problem nieefektywnego wykorzystania środków budżetowych w programach rozwoju MMSP i pomocy dla rolnictwa.
„(Na przykład) budowa hali (projekt) polega na budowie i renowacji hali – jest betonowa. Budżet wynosi 1 miliard rupii, a przy tym małym budżecie musimy przeznaczyć 900 milionów rupii na rehabilitację” – zauważył Jokowi.
„Jednak po szczegółowym zbadaniu sprawy okazało się, że 734 mln rupii wykorzystano na honoraria, spotkania i oficjalne wizyty – prawie 80 procent (budżetu). Nie możemy kontynuować w ten sposób” – podkreślił.
Zdając sobie sprawę ze złożoności problemu, Jokowi powiedział, że BPKP stanie przed trudnym zadaniem zreformowania budżetowania programów rządowych i zapewnienia ich skuteczności.
„Budżety państwowe i regionalne są na produkcję (cele), a BPKP może sięgać również szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego. To znaczy, że mogą monitorować i działać. Władze krajowe i samorządowe czuły się niekomfortowo z BPKP. W interesie kraju jest to wykorzystać, – zauważył Jokowi.
Powiązane wiadomości: Tryliony zaoszczędzone w funduszach rządowych w ciągu trzech lat: PPKB
Powiązane wiadomości: OJK, BPKP zacieśnieją współpracę na rzecz silniejszego nadzoru nad usługami finansowymi
Powiązane wiadomości: BPKP priorytetowo traktuje monitoring siedmiu strategicznych sektorów do 2023 roku
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.