17 lutego (Reuters) – witryny e-commerce obsługiwane przez chińską firmę Tencent Holdings Ltd. (0700.HK) i Alibaba Group Holding Ltd (9988.HK) zostały dodane do najnowszej listy „rynków osławionych” przez rząd USA, podało w czwartek biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA.
Lista obejmuje 42 rynki internetowe i 35 rynków fizycznych, które są zgłaszane jako zaangażowane w lub ułatwiające znaczne podrabianie znaków towarowych lub piractwo praw autorskich.
„Obejmuje to identyfikację po raz pierwszy AliExpress i ekosystemu e-commerce WeChat, dwóch znaczących chińskich rynków internetowych, które podobno ułatwiają znaczne podrabianie znaków towarowych” – podało biuro USTR w oświadczeniu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Zarejestrować
Chińskie rynki internetowe Baidu Wangpan, DHGate, Pinduoduo i Taobao również nadal znajdują się na liście, wraz z dziewięcioma fizycznymi rynkami zlokalizowanymi w Chinach „znanych z produkcji, dystrybucji i sprzedaży podrabianych towarów”, USTR powiedział urząd.
Chiny nie zgadzają się z decyzją rządu USA o umieszczeniu niektórych witryn e-commerce na swojej notorycznej liście rynków, nazywając to działanie „nieodpowiedzialnym”, powiedział w piątek chiński ministerstwo handlu. Czytaj więcej
Alibaba zapowiedziała, że będzie kontynuować współpracę z agencjami rządowymi, aby rozwiązać obawy dotyczące ochrony własności intelektualnej na swoich platformach.
Tencent powiedział, że zdecydowanie nie zgadza się z decyzją i jest „zobowiązany do współpracy w celu rozwiązania tej sprawy”. Dodał, że aktywnie monitorował, określał i działał w przypadku naruszeń na swoich platformach oraz zainwestował znaczne środki w ochronę praw własności intelektualnej.
Umieszczenie na liście jest ciosem w reputację firm, ale nie pociąga za sobą bezpośrednich kar.
Organizacje branżowe, w tym American Apparel and Footwear Association (AAFA) i Motion Picture Association, z zadowoleniem przyjęły opublikowanie raportu przez USTR.
Biuro USTR podało w osobnym raporcie opublikowanym w środę, że Stany Zjednoczone muszą realizować nowe strategie i zaktualizować narzędzia handlu wewnętrznego, aby poradzić sobie z „państwową, nierynkową polityką i praktykami”.
Stany Zjednoczone i Chiny od lat są zaangażowane w napięcia handlowe między innymi w kwestiach takich jak cła, technologia i własność intelektualna.
Stany Zjednoczone oświadczyły, że Chiny nie wywiązały się z niektórych zobowiązań wynikających z tak zwanej umowy handlowej „Fazy 1”, podpisanej przez administrację byłego prezydenta Donalda Trumpa. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Zarejestrować
Reportaż Kanishki Singh w Bengaluru; Montaż przez Sandrę Maler, Lincoln Feast i Mark Porter
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.