JAKARTA (ANTARA) – Przed II Forum Indonezja-Afryka (IAF) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indonezji wyraziło zaangażowanie rządu w promowanie współpracy z krajami Afryki, szczególnie w sektorach zdrowia i energii. „Indonezja angażuje się w promowanie współpracy na rzecz rozwoju jako równego i wiarygodnego partnera z krajami afrykańskimi” – oznajmił w niedzielnym oświadczeniu swojego biura dyrektor ds. informacji i dyplomacji publicznej w ministerstwie, generał Sidi Nugraha Mauludia.
Zauważył, że Indonezja odgrywa aktywną rolę w międzynarodowej współpracy rozwojowej pomiędzy krajami rozwijającymi się, w tym Afryką.
Zauważył, że w ciągu ostatniej dekady Indonezja wdrożyła około 60 projektów współpracy Południe-Południe i Współpracy Trójkątnej (KSST), w których uczestniczyło około 500 uczestników z regionu Afryki.
Współpraca obejmuje różne sektory pierwszej linii, w tym rolnictwo, rybołówstwo i gospodarkę morską, zdrowie, energię, dobre zarządzanie, mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MSME), rozwój infrastruktury, zarządzanie ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi, wzmacnianie pozycji kobiet oraz handel i inwestycje.
Mauludia stwierdziła, że takie inicjatywy jeszcze bardziej wzmacniają pozycję Indonezji na arenie międzynarodowej jako nowo uznanego kraju-darczyńcy.
„Indonezja zyskuje obecnie międzynarodowe uznanie jako wiarygodny partner rozwojowy dla krajów rozwijających się i niezawodny dostawca usług na południu” – stwierdził.
Dodał, że indonezyjski dedykowany fundusz międzynarodowej współpracy rozwojowej (LDKPI), czyli Indonesia Aid, został utworzony w 2019 r. jako kompleksowa agencja zajmująca się dystrybucją pomocy rozwojowej dla krajów partnerskich.
Od momentu powstania indonezyjska współpraca rozwojowa objęła 23 z 54 krajów Afryki, czyli około 42 procent regionu, koncentrując się na sektorach bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia i energii, podkreślił Mauluthia.
W obszarze bezpieczeństwa żywnościowego Indonezja wspierała zamówienia żywnościowe w celu złagodzenia skutków suszy w Kenii, Etiopii i na Madagaskarze oraz projekty mające na celu rewitalizację kilku ośrodków szkolenia rolniczego w Gambii i Tanzanii.
W sektorze zdrowia indonezyjska państwowa firma farmaceutyczna PT Kimia Pharma dostarczała leki i wyroby medyczne do Mozambiku i Zimbabwe. W 2023 r. Indonezja w dwóch etapach rozprowadziła do Nigerii 1 580 000 dawek pięciowalentnej szczepionki wyprodukowanej przez państwową firmę farmaceutyczną PT Bio Farma.
W sektorze energetycznym Indonezja przeszkoliła Namibię, Mozambik, Sudan, Senegal i Tanzanię w zakresie rozwijania potencjału energii słonecznej. Drugie Forum Indonezja-Afryka (IAF) pod hasłem „Duch Bandung dla Agendy 2063 dla Afryki” odbędzie się w dniach 1–3 września 2024 r.
Forum ma na celu wzmocnienie silnych więzi między Indonezją a Afryką, wspierając wspólny dobrobyt.
Powiązane wiadomości: Indonezja poruszy cztery kwestie w ramach 2. IAF, docelowy cel to 3,5 miliarda dolarów
Powiązane wiadomości: Imigracja z Bali udostępni specjalny pas dla delegacji IAF
Tłumacz: Katriana, Resinda Sulistyanthari
Redaktor: Thea Mudiyasari
Prawa autorskie © ANTARA 2024
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.