JAKARTA (ANTARA) –
Minister koordynująca ds. gospodarki Erlanga Hartardo stwierdziła, że następny rząd powinien utrzymać cztery główne stolice, aby przyspieszyć włączający i zrównoważony krajowy wzrost gospodarczy.
„Cztery kluczowe stolice to łączność poprzez rozwój infrastruktury, w tym stolicy Nusantara, poprawa zarządzania zasobami ludzkimi, poprawa zachęt do transformacji energetyki i redukcji emisji dwutlenku węgla oraz bezpieczeństwo społeczne i wzmocnienie pozycji społecznej na rzecz odporności narodowej i stabilności politycznej” – wyjaśnił tutaj w piątek.
Dodał, że w przyszłości zostanie wdrożonych kilka strategii mających na celu rozwój wszystkich czterech stolic.
Jedną ze strategii rewitalizacji silnika gospodarczego jest otwarcie nowych rynków poprzez wdrożenie programu Karty Przed zatrudnieniem (Prakerja) i Ustawy o tworzeniu miejsc pracy.
Strategie obejmują formułowanie Narodowych Planów Strategicznych (PSN) i rozwój Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE).
Ponadto członkostwo Indonezji w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Kompleksowa i Postępowa Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym (CTTPP) będą sprzyjać ożywieniu gospodarczemu.
Inną strategią jest cyfryzacja gospodarki poprzez sztuczną inteligencję (AI), szkolenie cyfrowych talentów i budowanie centrów danych.
Hartardo stwierdził, że potrzebne są również strategie promujące transformację energetyczną i jej dalszy rozwój w różnych sektorach, wzmocnienie ekosystemu pojazdów elektrycznych (EV) i ożywienie przemysłu półprzewodników.
„Oczywiście poprawimy sytuację społeczności poprzez zabezpieczenie społeczne, program kredytów dla małych przedsiębiorstw (KUR), program bezpłatnej, pożywnej żywności i remonty szkół” – dodał.
Rząd podał, że według stanu na marzec 2024 r. wskaźnik skrajnego ubóstwa spadł do 0,83%, czyli blisko docelowej wartości zerowej na ten rok.
W obliczu niepewnej gospodarki światowej gospodarka Indonezji rozwija się stosunkowo lepiej niż inne kraje.
Indonezja osiągnęła w drugim kwartale roku lepsze wyniki niż główne gospodarki, osiągając stopę wzrostu gospodarczego w ujęciu rok do roku na poziomie 5,05%. Pokonał 4,7% Chin, 4% Rosji, 2,9% Singapuru, 2,8% Stanów Zjednoczonych, 0,9% Włoch i 0,75% Unii Europejskiej.
Powiązane wiadomości: Jokowi twierdzi, że rząd przedstawił plan wydatków na 3613,1 biliona rupii na rok 2025
Powiązane wiadomości: Przydział 504,7 T Rp na pomoc osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji i bezbronnym: Prezydent
Tłumacz: To L, Kensu
Autor: Aditya Ego Sigit Vigaxono
Prawa autorskie © ANTARA 2024