Ten mały kawałek żywicy napisał na nowo historię wysp Pacyfiku

Od obrzeży Arktyki po gorące pustynie, ludzie przetrwają, a nawet prosperują, w każdym zakątku globu. Jednak dokładne mapowanie, jak to się stało, od dawna było ambicją badaczy, zwłaszcza tych badających historię rozprzestrzeniania się ludzi na Pacyfiku.

Nowe odkrycie z wyspy Waigeo w archipelagu Raja Ampat w Papui Zachodniej wywróciło do góry nogami stabilny obraz prehistorycznych migracji na tym obszarze. Tam, podczas prac wykopaliskowych w jaskini Mololo – której nazwa oznacza „miejsce, w którym spotykają się prądy”, wyjaśnili w powiązanym artykule Dylan Gaffney i Todd Aris Thanutirjo, dwaj badacze stojący za nowym odkryciem. RozmowaWedług zespołu archeologów zostało ono „trafnie nazwane na cześć zagłębień i dużych wirów w pobliskiej cieśninie” – co stanowi najstarszy ślad zamieszkiwania ludzi nie tylko na wyspach Pacyfiku, ale gdziekolwiek poza Afryką.

„Wykopaliska ujawniły wiele warstw działalności ludzkiej związanej z kamiennymi artefaktami, kośćmi zwierzęcymi, muszlami i węglem drzewnym – wszystkie pozostałości ciała zostały wyrzucone przez starożytnych ludzi, którzy mieszkali w jaskini” – napisali oboje.

„Te znaleziska archeologiczne są rzadkie w głębszych warstwach, ale datowanie radiowęglowe przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Waikato udowodniło, że ludzie żyli na Mololo co najmniej 55 000 lat wcześniej”.

Zespół szczególnie zainteresował mały artefakt o średnicy dwóch centymetrów, wykonany z żywicy drzewnej. Naukowcy nie są nawet do końca pewni, jaka była jego funkcja – w oparciu o współczesne praktyki sugerują, że mogło służyć jako źródło paliwa – ale nie o to chodzi: najwyraźniej było to narzędzie stworzone przez człowieka, stworzone celowo na wielu poziomach w celu ułatwianie rozwoju złożonych i specyficznych kulturowo umiejętności przez społeczności zamieszkujące lasy deszczowe Papui Zachodniej.

Artefakt z żywicy drzewnej sprzed 50 000–55 000 lat wydobyty z jaskini Mololo.

Źródło zdjęcia: Dylan Gaffney (Projekt Archeologiczny Raja Ambat); CC BY-SA 4.0

„Zastosowanie złożonej obróbki roślin wskazuje, że ci ludzie byli wyrafinowani, wysoce mobilni i zdolni do opracowywania kreatywnych rozwiązań pozwalających przetrwać na małych tropikalnych wyspach” – powiedział Tanuthirjo, profesor archeologii na Universitas Katja Mada i współkierownik badania. A Raport.

READ  Oregon zatrudnia Dana Lanninga: Kaczki przyjmują defensywny sposób myślenia, wybierając asystenta Georgii jako następnego trenera

Ale chociaż to, co te wykopaliska mówią nam o starożytnych Papuasach Zachodnich, jest ważne – zostało stosunkowo niedostatecznie zbadane ze względu na kryzysy polityczne i społeczne, które dotknęły region – stanowi ono ważny element ludzkiej układanki. Historia w szerokim zakresie.

Kiedy i jak nasi przodkowie wyemigrowali z Azji i przez Pacyfik, jest gorącym tematem w społeczności archeologicznej: „Ma to ważne implikacje dla tego, jak szybko nasz gatunek rozprzestrzenił się z Afryki do Azji i Oceanii” – napisał. Gafni i Thanutirjo, a także wpływając na to, jak prehistoryczni ludzie wchodzili w interakcje z innymi stworzeniami – zarówno zwierzęcymi, jak i ludzkimi.

Generalnie badacze dzielą się na jeden z dwóch obozów: pierwszy zakłada, że ​​ludzie przedostali się na Pacyfik albo drogą południową, przez Australię, albo drogą północną do Papui Zachodniej. Jak dotąd dowody w obu kierunkach były poszlakowe, ale dzięki tym wykopaliskom, a w szczególności analizie artefaktu z żywicy, jak potwierdza raport, zespół znalazł „pierwszy solidny, bezpośrednio datowany metodą radiowęglową dowód na to, że ludzie przenieśli się do Pacyfiku drogą północną 50 000 lat temu.”

Starożytne szlaki migracyjne z Azji na Pacyfik

Starożytne szlaki migracyjne z Azji na Pacyfik.

Źródło zdjęcia: Dylan Gaffney (Projekt archeologiczny Raja Ambat)

Wyspa Waigeo była zatem nie tylko domem dla skomplikowanych starożytnych społeczeństw, wykwalifikowanych marynarzy i rzemieślników dobrze przystosowanych do życia w lesie deszczowym – była także ich bramą do całego Pacyfiku.

„Wiemy z innych stanowisk archeologicznych […] „Kiedy ludzie dotarli na Pacyfik, około 30 000 lat temu dotarli aż do Wyżyny Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka i Wysp Salomona” – wyjaśniają Gaffney i Thanutirjo. „Ich potomkowie dotarli później aż na Hawaje, Rapa Nui i Aotearoa”.

„Mapowanie archeologii Papui Zachodniej jest niezbędne, ponieważ pomaga nam zrozumieć, skąd przybyli przodkowie rozległego Oceanu Spokojnego i jak przystosowali się do życia na tym nowym i nieznanym morzu wysp” – podsumowali.

READ  Dokładamy wszelkich starań, aby plaże Bali były czyste dla turystów

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Starożytny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *