Ceny gazu, importowane płytki ceramiczne spowodowały kryzys w branży

JAKARTA (Antara) – Według Ministerstwa Przemysłu wysokie ceny gazu i pojawienie się tanich produktów z importu doprowadziły do ​​niedawnego upadku branży płytek ceramicznych.

Ashady Hanafie, specjalistka ds. rozwoju przemysłowego w Dyrekcji Ministerstwa ds. Przeróbki Cementu, Ceramiki i Minerałów Niemetalicznych (ISKPBGNL), stwierdziła, że ​​ceramika jest jednym z priorytetowych sektorów przemysłu ze względu na jej wysoką konkurencyjność.

„Płytki ceramiczne borykają się z poważnymi problemami. Rosnące ceny gazu pogarszają sytuację. W 2015 roku branża kwitła przy dużej konkurencyjności” – zauważył we wtorek.

Powiedział, że fabryki płytek ceramicznych, szkła i cementu wykorzystują w procesie produkcyjnym gaz. Dlatego gdy ceny gazu rosną, ceramika krajowa traci konkurencję z ceramiką importowaną.

„Kiedy ceny gazu wzrosną, nie będziemy w stanie konkurować. Wtedy pojawi się import” – powiedział Hanafi.

Z danych dyrekcji ISKPBGNL wynika, że ​​wykorzystanie mocy produkcyjnych przemysłu ceramicznego osiągnęło 90 procent. Jednak ze względu na wzrost cen gazu i napływ taniego importu, do końca 2023 roku produktywność płytek ceramicznych spadła do 69 proc.

Liczba ta nadal spadała, przy czym produktywność spadła do 64% w styczniu 2024 r. i 61% w lutym.

Cena gazu ziemnego jest ustalona na poziomie 6 USD za MMBTU. Dodatkowo koszty produkcji ceramiki wzrosły o 5-6 proc. w związku ze wzrostem cen paliw, co spowodowało osłabienie kursu rupii w stosunku do dolara amerykańskiego.

Tymczasem chociaż wielkość importu płytek ceramicznych spadnie do 70,2 mln metrów kwadratowych w 2022 r., według doniesień będzie nadal rosnąć z 75,6 mln metrów kwadratowych do 93,4 mln metrów kwadratowych w 2019 r.

Powiedział, że rząd oferuje 14-procentową zachętę do zwrotu podatku na chińskie produkty z płytek ceramicznych.

Wzrost importu dotknął siedem branż płytek ceramicznych, które wstrzymały produkcję. Dodał, że pięć spółek posiada systemy HGBT (cenniki specyficzne dla gazu ziemnego).

READ  ONGC odwołuje przetarg na zagospodarowanie pola gazowego Daman - Dżammu Kaszmir Najnowsze wiadomości | turystyka

W związku z tym Ministerstwo popiera zalecenie Indonezyjskiego Komitetu Antydumpingowego (KDI) dotyczące zastosowania antydumpingowych ceł importowych (BMAT) na produkty z płytek ceramicznych z Chin.

„Od 15 marca 2023 r. wdrożyliśmy środki ochrony handlu w postaci środków antydumpingowych. W lipcu 2024 r. zalecono BMAD na 5 lat, a cło wynosiło od 100,12 proc. do 199,88 proc.” – ujawnił Hanafi.

Powiązane wiadomości: Każdy kraj ma prawo nałożyć cło importowe: Minister Handlu
Powiązane wiadomości: RI i Chiny zgadzają się na utworzenie z Indonezji centrum produkcji eksportowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *