Płatki Jayi: We wtorek kolejna erupcja na górze Ruang w Indonezji zmusiła mieszkańców do pozostania w domach ze względu na złą jakość powietrza.
Departament Meteorologii (MetMalaysia) wydał ostrzeżenie dotyczące ważnych informacji meteorologicznych (SIGMET) dla operatorów ruchu lotniczego w związku z przedostaniem się pyłu wulkanicznego na malezyjskie niebo.
Dyrektor generalny Muhammad Helmi Abdullah powiedział, że popiół wulkaniczny stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotów i może zakłócić operacje lotnicze w regionie informacji powietrznej Kota Kinabalu.
„Na podstawie modeli torów sporządzonych przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną oczekuje się, że popiół wulkaniczny przedostanie się do przestrzeni powietrznej kraju i będzie miał znaczący wpływ przez cały okres prognozy do 5 maja”.
MetMalaysia, która jest odpowiedzialna za monitorowanie przemieszczania się pyłu wulkanicznego, oświadczyła, że w razie potrzeby wyda zaktualizowane powiadomienia SIGMET.
Czytaj więcej: Erupcja góry Ruang: Malaysia Airlines wznawia niektóre loty z nowymi rozkładami lotów do Sabah w Labuan
„Zaleca się, aby opinia publiczna była na bieżąco informowana za pośrednictwem ogłoszeń ogłaszanych przez METMalaysia za pośrednictwem aplikacji myCuaca i kanałów mediów społecznościowych”.
Wykładowca medycyny na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Kebangsaan w Malezji, profesor dr Mohd Hasni Ja'afar, powiedział, że mieszkańcy Sabah i Sarawak, w pobliżu Północnego Sulawesi, powinni zapewnić odpowiednią wentylację, nosić sprzęt ochronny na zewnątrz i utrzymywać higienę osobistą.
„Należy zwrócić szczególną uwagę na grupy szczególnie wrażliwe, takie jak dzieci i osoby starsze, i zapewnić natychmiastową pomoc lekarską w przypadku jakichkolwiek objawów ze strony układu oddechowego lub skóry”.
We wtorek góra Ruong wyrzuciła w niebo pióropusz popiołu na wysokość do 5 kilometrów, a erupcje można było zobaczyć w odległości 20 kilometrów. Incydent skłonił władze Indonezji do ewakuacji 12 000 mieszkańców.
Ogniska spowodowały ostrzeżenia zdrowotne w Sabah i Sarawak ze względu na obawy dotyczące zdrowia i środowiska. Podjęto wspólne wysiłki, aby zmniejszyć ryzyko i chronić dotknięte społeczności i ekosystemy.
Aktywność wulkaniczna może powodować trzęsienia ziemi, pożary lasów, osunięcia ziemi, zanieczyszczenie źródeł wody i zagrożenie dla zdrowia pobliskich społeczności, powiedział Mohammad Hasni.
„Popiół rozsypany po eksplozjach zawiera wysoki poziom cząstek stałych, krzemionki, siarki i różnych minerałów, które stwarzają ryzyko chorób układu oddechowego i skóry.
„W przeciwieństwie do mgły po pożarach, popiół wulkaniczny jest delikatny i może wnikać głęboko w płuca, prowadząc do chorób układu oddechowego, takich jak astma i krzemica”.
Wdychanie popiołu może podrażniać gardło i płuca, powodując kaszel i duszność – dodał. Może to prowadzić do długotrwałych problemów z płucami.
Profesor Datuk Azizan Abu Sama, starszy pracownik naukowy Instytutu Nauk o Oceanie i Ziemi Universiti Malaya, powiedział, że epidemia może mieć wpływ na ekosystemy morskie.
„Chociaż erupcje wulkanów zasadniczo nie wpływają na prądy oceaniczne, transport pyłu wulkanicznego do oceanu może zmienić siedliska morskie i wywołać zmiany środowiskowe, zwłaszcza wzdłuż wybrzeży.
„Obecnie oczekuje się, że główne skutki będą odczuwalne w okolicach Sulawesi, szczególnie w północnym Sabah.
„Dużym problemem jest możliwość przedostania się większej ilości składników odżywczych do oceanu, co mogłoby podnieść jego zawartość i doprowadzić do nadmiernego wzrostu glonów”.
Zakwity glonów zużywają tlen i blokują przedostawanie się światła słonecznego pod wodę, uniemożliwiając przetrwanie koralowców i roślin wodnych.
„Wrażliwe ekosystemy morskie mogą być dotknięte grubymi warstwami pyłu wulkanicznego, który może tłumić rafy koralowe i szkodzić organizmom opartym na węglanie wapnia, takim jak skorupiaki”.
Ajison podkreślił, że częstotliwość i czas trwania erupcji zadecyduje o czasie regeneracji dotkniętych ekosystemów morskich, który może zająć tygodnie.
„W północnym Sabah może nastąpić wzrost poziomu składników odżywczych i zmiana poziomu pH, podczas gdy wiatr może przenosić popiół na inne obszary”.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.