Tempo.co, Djakarta – Indonezyjskie Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa, Populacja małp długoogoniastych (Macaca fascicularis) wybuchł z powodu braku równowagi w ekosystemie. Z tego powodu ostatnio na wielu obszarach małpy zaatakowały obszary mieszkalne.
„Konflikty między ludźmi a małpami długoogoniastymi w regionie Jawy są spowodowane brakiem drapieżników w lesie” – powiedział pod koniec lutego Satyawan Budyatmoko, dyrektor generalny ds. zasobów naturalnych i ochrony środowiska w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa.
Satyawan powiedział, że tygrys jawajski, jeden z drapieżników małp długoogoniastych, wyginął. Kolejnym drapieżnikiem, którego populacja zaczyna spadać, jest lampart jawajski. Satyawan przewiduje, że ataki małp długoogoniastych na pola uprawne i obszary mieszkalne staną się rutyną na początku lub w środku pory suchej.
Zdaniem Satyavana kwestia równowagi ekologicznej nie jest powszechnie rozumiana. Widać to wyraźnie po tym, jak władze lokalne żądają natychmiastowego i całkowitego reagowania na przypadki ataków małp długoogoniastych.
„Ten problem jest uważany za chorobę, którą łatwo wyleczyć. Podobnie jak w przypadku grypy, weź tabletkę i minie. Prawda jest taka, że źródło problemu jest znacznie bardziej złożone. Polega na przywróceniu zdrowego ekosystemu”.
Na przykład powrót drapieżników wierzchołkowych, takich jak lampart jawajski, do ich naturalnego środowiska wymaga długich i kompleksowych badań. Po powrocie do swojego siedliska najlepsi myśliwi muszą zostać zsocjalizowani i zaakceptowani przez otaczającą społeczność.
„Istnieje oparty na strachu opór wobec ponownego wprowadzenia dużych drapieżników nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w krajach rozwiniętych” – mówi Satyawan.
Wcześniej hordy małp długoogoniastych wdzierały się na tereny mieszkalne i wspinały się na dachy domów, wywołując panikę wśród mieszkańców Bandung. Wiadomość o małpach schodzących ze wzgórza stała się popularna w serwisach społecznościowych takich jak Tik Tok.
Ganjar Kahyadi, dyrektor Muzeum Zoologicznego i dyrektor Szkoły Nauk Przyrodniczych i Technologii w Instytucie Technologii w Bandung (STH ITB), powiedział, że pojawienie się tych małp może świadczyć o wielu rzeczach. Począwszy od niszczenia siedlisk, poszukiwania pożywienia, rywalizacji między stadami.
Irsyan Hashim (współpracownik)
Wybór nauczyciela: OIKN twierdzi, że IKN nie będzie potrzebował budżetu państwa przez najbliższe 10 lat
Kliknij tutaj dostać Najnowsze aktualności Tempo w Google News