TEMPO.CO, Dżakarta – Według Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami (BNPB) w 2023 r. pożary dotkną około 600 000 hektarów ziemi.
Prezes BNPB Suharyanto wyjaśnił, że jedną z głównych przyczyn tych pożarów jest zjawisko El Nino. Czteroletnie zjawisko pogodowe powoduje suchszą pogodę i rosnące temperatury. To z kolei powoduje powstawanie gorących punktów na obszarach kraju narażonych na pożary.
Na podstawie danych zebranych przez Tempow 2015 r. El Niño spowodowało pożary na powierzchni 2,61 mln hektarów. Kolejne El Niño odnotowało spadek o 1,65 mln hektarów w 2019 r. i kolejny spadek w 2023 r.
„Można powiedzieć, że w ubiegłym roku zarządzanie pożarami lasów było dobre” – powiedział Suhariando na piątkowej konferencji prasowej w Dżakarcie.
Suhariento powiedział, że skutki zeszłorocznych pożarów były minimalne w porównaniu z przeszłością. „Nasi sąsiedzi nie sprzeciwiają się smogowi. Zarządzanie pożarami lasów jest również bardzo nowoczesne, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne” – stwierdził.
Indonezja wyciągnęła wnioski z przeszłych doświadczeń, powiedział Suhariando, przyczyniając się do spalenia niewielkich ilości ziemi w 2023 r. Jednym z najbardziej fundamentalnych postępów było kompleksowe łagodzenie i analiza ryzyka katastrof.
„Rozmieszczamy naziemne siły zadaniowe, zanim ogień się rozprzestrzeni, i nie czekamy już, aż drogi powietrzne ugaszą pożar” – powiedział.
Jednak Indonezja również doświadczyła wyjątkowej sytuacji pożarowej – od czerwca do października w 16 różnych krajobrazach płonęły pożary.
Suhariando uważa również, że pożary w 2023 r. staną się wczesnymi danymi umożliwiającymi przewidywanie przyszłych katastrof.
Alifa Ilhama Fajryadiego
Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.