Jak wynika z nowego sondażu przeprowadzonego po pierwszych debatach telewizyjnych, minister obrony Prabowo Subianto i jego kandydat na kandydata powiększyli przewagę w wyborach prezydenckich w 2024 roku.
Prabowo i jego kandydat na wiceprezydenta Gibran Rakabuming Raka, najstarszy syn indonezyjskiego prezydenta, otrzymali w weekendowym sondażu Indikator Politik 46,7% głosów.
Kandydat na prezydenta rządzącej Indonezyjskiej Demokratycznej Partii Walki, były gubernator Jawy Środkowej Kanjar Baranovo i jego rywal dr Mohamed Mahfud otrzymali 24,5% głosów.
Były gubernator Dżakarty. Anis Baswedan i jego kolega z wyścigu Muhaimin Iskandar stracili 21%.
grudzień W dniu 23 grudnia przeprowadzono ankietę wśród 1217 respondentów w całej Indonezji. 24. 14 lutego 2024 r. Indonezyjczycy wybiorą następcę Joko „Jokowi” Widodo, któremu konstytucyjny zakaz kandydowania na trzecią kadencję.
W pierwszej debacie – wyborach prezydenckich – 12 grudnia, Anies został uznany przez 35,5% respondentów za najlepszego i najbardziej kompetentnego kandydata. Prabowo plasowało się na drugim miejscu z 28,9%, a Kanjar z 26,9%.
Jednak w debacie Prabowo uznano za kandydata z najsolidniejszym planem.
Badanie wykazało również, że Prabowo dominuje we wszystkich częściach Indonezji z wyjątkiem Jawy Środkowej na skraju Kanjar.
Ma poparcie wszystkich grup etnicznych z wyjątkiem ultramuzułmańskiego ludu Minang z Zachodniej Sumatry, który wspiera Anisa.
Z badania wynika, że 7,8% respondentów to wyborcy niezdecydowani lub wahający się, którzy mogą mieć wpływ na wynik wyborów.
„W takim razie [Prabowo-Gibran] Dzięki tej zmianie udało się pozyskać dużą część elektoratu i mogą oni uniknąć drugiej tury” – powiedział we wtorek reporterom Burhanuddin Muhtadi, dyrektor wskaźnika.
System wyborów prezydenckich w Indonezji wymaga drugiej tury pomiędzy dwoma najlepszymi kandydatami, jeśli nie otrzymają oni w wyborach więcej niż 50% głosów.
Burhanuddin powiedział, że drugie i trzecie miejsce były zbyt blisko, aby można je było uznać, ponieważ mieściły się w granicach błędu błędu wynoszącego 2,9% w ankiecie Kanjar i Anis.
Powiedział, że jeśli wybory nie zostaną rozstrzygnięte w jednej turze, każdy z nich może dołączyć do Prabowa w drugiej turze wyborów.
Dynamika wyborców „ciągle się zmienia”
Prabowo i Gibran otrzymały większe poparcie społeczne ze względu na popularność Jokowi, powiedział Wasisto Raharjo Jati, analityk polityczny w Narodowej Agencji Badań i Innowacji (BRIN).
„Wybory prezydenckie zawsze się zmieniają, zwłaszcza jeśli chodzi o wyborców niezdecydowanych” – powiedział.
Kandydaci albo będą starali się pozyskać wyborców wahadłowych, albo ogłoszą zwycięstwo, powiedział.
„Nie mogę powiedzieć z całą pewnością, że jest to cykl, ponieważ dynamika wyborców stale się zmienia [and will] Do ostatniej chwili przed 14 lutego” – powiedział.
Jednak Prabowo wydaje się być zdecydowanym faworytem.
Różne sondaże opublikowane w tym miesiącu i przeprowadzone przed debatami pokazały, że wyprzedza on swoich rywali.
72-letni emerytowany generał, oskarżony o łamanie praw człowieka podczas dyktatury Suharto i zamieszek w 1998 r., był głównym konkurentem Jokowiego w dwóch ostatnich wyborach, w obu przypadkach o włos przegrał.
Teraz uważa się, że Prabowo ma poparcie Jokowi po wyborze jego syna Gibrana na swojego kandydata na kandydata, choć prezydent nie wyraził publicznie swoich preferencji.
Polltracking Indonezja dała Prabowo 45,2% głosów, Kanjar 27,3% i Anees 23,1%.
Według sondażu Litbang Kompas prym wiodło Prabowo z 39,3% głosów, Anis z 16,7% i Kanjar z 15,3%.
Tymczasem Gibran sprostał pewnym oczekiwaniom podczas swojego piątkowego debiutu na scenie krajowej, gdy w debacie wiceprezydenta zmierzył się z doświadczonymi politykami Mahfoudem i Muhaiminem.
Gibran (36 l.), burmistrz Solo, był krytykowany jako nowy i uprzywilejowany polityk czerpiący korzyści ze sławy i wpływów ojca.
Jego kandydatura jest powszechnie postrzegana jako kontynuacja dziedzictwa ojca.
Oferta Gibrana wzbudziła kontrowersje ze względu na orzeczenie sądu wyrażające sprzeciw i zarzuty krewnych pozwoliły mu kandydować na wiceprezydenta.
Podczas dyskusji nakreślił plany dalszej industrializacji oraz podkreślił kluczowe kwestie polityki cyfrowej i rozwoju gospodarczego, podkreślając jednocześnie znaczenie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.
Przed wyborami odbędą się jeszcze dwie debaty prezydenckie i dodatkowa debata wiceprezydenta.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.