JAKARTA (ANTARA) – W ramach wysiłków na rzecz przeciwdziałania karłowatości w Indonezji Ministerstwo Zdrowia we współpracy z kilkoma zainteresowanymi stronami powołało Ruch na rzecz Zdrowych Dzieci.
„Na razie trwa akcja w Dżakarcie i będziemy ją kontynuować w kolejnych prowincjach” – powiedziała dyrektor generalna ds. zdrowia publicznego w ministerstwie, Maria Endang Sumiwi, podczas wydarzenia inaugurującego monitorowany w Internecie ruch na rzecz zdrowych dzieci, który odbył się we wtorek.
Sumivi zauważyła, że ruch ten jest zbiorowym wysiłkiem mającym na celu zapobieganie karłowatości poprzez zapewnianie niedożywionym dzieciom dodatkowej żywności przygotowanej z lokalnej żywności.
Zauważył, że inspiracją dla ruchu było kilka grup zainteresowanych wspieraniem zniesienia kaskaderów w Indonezji.
„Z zadowoleniem przyjmujemy zainteresowanie społeczności wspólnym przyczynianiem się do uporania się z kryzysem” – zauważył.
Ponieważ w Indonezji co najmniej 522 000 dzieci jest niedożywionych, 71 000 niedożywionych, a 991 000 ma zahamowania wzrostu, Sumiwi podkreśliła potrzebę podjęcia wspólnych wysiłków w celu rozwiązania problemu zahamowania wzrostu.
Zauważył, że różne ruchy prowadzone przez społeczność wsparły wysiłki rządu mające na celu wyposażenie wielu placówek służby zdrowia w Indonezji łącznie w 8800 jednostek sprzętu ultradźwiękowego i 260 tysięcy jednostek sprzętu antropometrycznego.
Przy tej samej okazji minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin powiedział, że zarządzanie karłowatością nie jest projektem wyłącznie rządowym.
„Nie ma mowy, żebyśmy (rząd) mogli wdrożyć ten plan sami, (on) musi być zbiorowy. W przeciwnym razie nigdy nie będzie kompletny. Musi mieć charakter włączający” – podkreślił.
Obecnie ruch Healthy Kids realizowany jest poprzez współpracę z przedsiębiorstwami, organizacjami zawodowymi i organizacjami filantropijnymi, powiedziała Sadikin. W przyszłości w działaniach będzie mogła uczestniczyć także społeczność.
Ograniczanie karłowatości jest priorytetowym programem rządu Indonezji. Rząd zamierza do 2024 r. ograniczyć wzrost gospodarczy do 14 proc.
Według indonezyjskiego badania stanu odżywienia (SSGI) z 2022 r. częstość występowania karłowatości w Indonezji spadła z 24,4% w 2021 r. do 21,6% w 2022 r.
Powiązane wiadomości: Inicjatywy ogólnopartyjne potrzebne do rozwiązania problemu niedorozwoju: Minister
Powiązane wiadomości: W przypadku dzieci poniżej 2 roku życia najlepiej sprawdza się karłowatość: Ministerstwo
Powiązane wiadomości: Rząd skupia się na słabo rozwiniętych obszarach pod kątem instalacji wodno-kanalizacyjnych
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.