Syn prezydenta Indonezji Joko Widodo został w poniedziałek mianowany szefem partii politycznej, co wielu analityków postrzega jako wzmocnienie dążeń ustępującego przywódcy do zbudowania dynastii politycznej przed przyszłorocznymi wyborami. Jokowi, powszechnie znany jako prezydent, w przyszłym roku zakończy swoją drugą i ostatnią kadencję, ale jego manewry mające na celu obsadzenie bliskich na wpływowych stanowiskach politycznych wywołały zdziwienie w kraju wyzwolonym od dyktatury 25 lat temu.
Kiedy w 2014 r. Jokowi, były sprzedawca mebli, wspiął się na najwyższe stanowisko, zyskał uznanie za błyskawiczny rozwój w środowisku zdominowanym przez elity wojskowe, zamożne i dynastie polityczne. Analitycy polityczni twierdzą jednak, że w ostatnich latach Jokowi starał się zapewnić sobie ciągły wpływ za pośrednictwem swoich dzieci.
Jego najstarszy syn kieruje obecnie miastem Solo, którego Jokowi był kiedyś burmistrzem, a jego zięć jest burmistrzem Madden. Zorientowana na młodzież Indonezyjska Partia Solidarności (PSI) mianowała 28-letniego Kesanga Pangarepa na swojego lidera w poniedziałek.
Kesang w przemówieniu złożył hołd Jokowi. „Chcę na dobre utorować mu drogę do polityki” – powiedział.
Choć PSI jest małą partią założoną w 2014 r. i nie ma swojej reprezentacji w parlamencie, jej młodzi i znający się na mediach społecznościowych członkowie mogliby odegrać kluczową rolę w zdobyciu poparcia dla preferowanego kandydata w wyborach prezydenckich w lutym 2024 r. Według sondaży faworytem do prezydentury jest polityk regionalny Kanjar Pranovo, wspierany przez PTI-P Jokowiego, drugie miejsce zajmuje były dowódca sił specjalnych Prabowo Subianto, a trzecie miejsce zajmuje były gubernator Dżakarty Anis Baswedan.
Mimo wyrażania poparcia dla Kanjara Jokowi oficjalnie nie poparł żadnego kandydata. Arya Fernandez, analityk kierująca wydziałem politycznym w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, stwierdziła, że dynastie polityczne stały się w Indonezji bardziej widocznym zjawiskiem, a nominacja Kesanga odzwierciedla zmieniający się charakter Jokowi wraz z końcem jego prezydentury.
„Wiele decyzji politycznych Jokowiego, łącznie z decyzją dynastii politycznej, uznano za niedemokratyczne” – stwierdził. Zapytany o członkostwo Kesanga w PSI, Jokowi powiedział w zeszłym tygodniu, że kariera polityczna jego dzieci jest decyzją, którą podejmą.
Dynastie polityczne są powszechne w Indonezji. Podczas 32-letnich rządów prezydenta Suharto jego najstarszy syn był ministrem w rządzie. Córka ojca założyciela, Megawati Sukarnoputri, pełniła funkcję prezydenta i przewodzi największej partii politycznej w parlamencie, a jej córka jest spikerem Izby.
(Ta historia nie została zredagowana przez zespół DevDiscourse i została wygenerowana automatycznie z syndykowanego kanału.)
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.