Malezja, Indonezja i Filipiny bojkotują w tym tygodniu dużą konferencję dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego, ponieważ odbędzie się ona w Birmie i będzie jej przewodniczyć junta wojskowa, podają regionalne media.
Singapurska gazeta Straits Times poinformowała 7 września, że doroczna Konferencja Szefów Sił Powietrznych ASEAN gromadzi najwyższych urzędników sił powietrznych z 10 państw Azji Południowo-Wschodniej, ale Kuala Lumpur, Dżakarta i Manila nie wyślą swoich przedstawicieli.
Gazeta podała, że Singapur, Brunei i Wietnam nie udzieliły jeszcze odpowiedzi na konferencję, a szef obrony Sił Powietrznych Kambodży odmówił komentarza. W międzyczasie, jak podają wiadomości, Tajlandia planuje wziąć udział w tym wydarzeniu.
Konferencji, która do piątku odbędzie się w stolicy Birmy, Naypyitaw, będzie przewodniczył generał Tun Aung, szef sił powietrznych junty, za zgodą Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
RFA skontaktowało się z przedstawicielami trzech krajów, aby potwierdzić doniesienia, że nie będą one uczestniczyć.
„Dowódca sił powietrznych nie będzie obecny i nie będzie reprezentowany na Konferencji Dowódców Sił Powietrznych” – powiedział Benarnews, internetowej agencji informacyjnej powiązanej z RFA, rzecznik indonezyjskich sił powietrznych Akung Sasongo.
Indonezja jest w tym roku przewodniczącą ASEAN i zakazała przedstawicielom partii rządzącej Birmy udziału w jej posiedzeniach.
Rzecznik Malezyjskich Sił Powietrznych powiedział BenarNews, że Biuro Dowódcy Sił Powietrznych nie zdecydowało, czy wziąć w nim udział, czy nie. Filipińscy urzędnicy obrony i sił powietrznych nie odpowiedzieli na prośby o komentarz w sprawie regionalnego spotkania szefów sił powietrznych w Naypyidaw.
Nieobecność Indonezji, Malezji i Filipin na konferencji pokazuje słabnące wsparcie ze strony ASEAN, oficjalnie znanej jako Grupa Wojskowa Birmy, powiedział Yadanar Maung, rzecznik departamentu sprawiedliwości Birmy. eksploatacja. Nawoływała także do bojkotu.
Maung Maung Swe, zastępca sekretarza obrony w rządzie jedności narodowej cieni w Birmie, z zadowoleniem przyjął bojkoty i stwierdził, że odzwierciedlają one rosnącą izolację, przed którą stoi reżim wojskowy.
„To pokazuje, że Rada Wojskowa, która dopuściła się różnych zbrodni wojennych, znajduje się w politycznym upadku na arenie międzynarodowej, a społeczność międzynarodowa nie jest gotowa, aby sobie z nimi poradzić” – stwierdził.
Dodał, że jeśli zdecydują się na udział w konferencji, inne kraje ASEAN powinny mieć świadomość, że może to naruszyć ich reputację polityczną.
Kraje ASEAN położone blisko Zachodu rozważą swoje interesy przed uczestnictwem w konferencji, powiedział Tsai Kyi Chin Cho, analityk polityczny mieszkający w Birmie.
„Kraje blisko Zachodu odczują, że udział w konferencji wywrze na nie inną presję i będzie miał także pewien wpływ na ich interesy” – powiedział. „Ale w tym momencie trudno przewidzieć, jak będzie to miało bezpośredni wpływ na Radę Wojskową”.
Rzecznik zespołu telefonicznego RFA, gen. Generał Zaw Min Tun nie odpowiedział.
Thein Tun Oo, dyrektor wykonawczy Instytutu Studiów Strategicznych Thaininga, w którym pracują byli oficerowie wojskowi, powiedział RFA, że nie będzie żadnej szkody dla Birmy, jeśli niektóre kraje ASEAN nie wezmą udziału w konferencji.
„[The ASEAN countries] Zawsze mów o pewnych kwestiach związanych z Birmą i pięciopunktowym konsensusem ASEAN” – powiedział, dodając, że porozumienie zawarte przez państwa członkowskie w sprawie przywrócenia pokoju w Birmie zostało zignorowane przez reżim wojskowy.
„Jeśli niektórzy z nich zdecydują się nie uczestniczyć, pozwólcie im [not attend]”- powiedział, dodając, że utracą wszelkie informacje przekazane podczas konferencji.
Atak na ludność cywilną
Generał Tun Aung, który będzie przewodniczyć konferencji, został mianowany przez juntę wojskową szefem Sił Powietrznych Birmy w styczniu 2022 r.
Od tego czasu zarządził i dowodził ponad 930 nalotami na ludność cywilną, jak wynika z projektu danych dotyczących lokalizacji i incydentów w konfliktach zbrojnych – programu, który systematycznie monitoruje i rejestruje ataki wojskowe. Mówi się, że w atakach zginęło prawie 1000 osób.
Były sierż. Sił Powietrznych. Zia, która jest członkinią Ruchu Nieposłuszeństwa Obywatelskiego przeciwko rządom wojskowym, powiedziała, że inne kraje ASEAN nie powinny uczestniczyć w konferencji organizowanej przez juntę wojskową, która atakuje i zabija własny naród, w tym dzieci.
„Jestem naprawdę wdzięczny i z radością przyjmuję decyzję tych trzech krajów o bojkocie Konferencji Dowódców Sił Powietrznych, której gospodarzem jest armia Birmy, która brutalnie zabija swój naród i dzieci” – powiedział.
„Inne kraje ASEAN powinny pójść w ich ślady, ponieważ upokorzą się, jeśli będą współpracować z tak morderczą i nieprofesjonalną armią”.
Bizarro Gosali Idrus z BenarNews i Yusof z Iman Muthaq wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.