2000 osób ewakuowano po erupcji wulkanu w Indonezji – Gazeta

Maumare: Ponad 2000 mieszkańców zostało ewakuowanych do tymczasowych schronień przy wulkanie we wschodniej Indonezji z powodu wzmożonej aktywności wulkanu – poinformował we wtorek lokalny urzędnik.

W ostatnich tygodniach góra Levodopi Laki-Laki w prowincji East Nusa Tenggara wybuchła kilkakrotnie, wyrzucając w poniedziałek popiół wulkaniczny na odległość 1,5 km od szczytu – podało Centrum Łagodzenia Zagrożeń Wulkanologicznych i Geologicznych (PVMBG).

Agencja odnotowała we wtorek kolejną erupcję Lewotobi Laki-Laki, ale w oświadczeniu nie zaobserwowano chmur pyłu wulkanicznego.

Pył wulkaniczny powstały podczas niedawnych erupcji dotknął dwie dzielnice w pobliżu góry Levodopi Laki-Laki, co skłoniło ponad 2200 mieszkańców do ewakuacji do tymczasowych schronień utworzonych przez samorządy lokalne, powiedział we wtorek urzędnik Benedictus Polibaba Herrin ze wschodniego dystryktu Flores.

„W Wulangdong (okręg) jest 1931 ewakuowanych, a w Ile Bura (okręg) 328 osób” – powiedziała Herin, dodając, że liczba ewakuowanych może wzrosnąć w miarę szukania schronienia przed wulkanem.

„Ze względu na wzrost statusu (góry Lewotobi Laki-Laki) społeczności powinny zostać przeniesione do bezpieczniejszych obszarów w oczekiwaniu na niepożądane zdarzenia”. W poniedziałek władze podniosły status wulkanu do drugiego najwyższego z czterech stopni alarmowych w Indonezji i rozszerzyły strefę zamkniętą wokół krateru z dwóch do czterech kilometrów.

Popiół wulkanu zmusił także lotnisko France Seda, oddalone o 80 kilometrów, do zamknięcia od poniedziałku – podała państwowa agencja informacyjna Antara.

Opublikowano 3 stycznia 2024 r. o świcie

READ  Lockheed rezygnuje z 4,4 mld dolarów umowy na zakup Aerojet pośród ograniczeń regulacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *