14 dziewcząt prześladowanych w indonezyjskiej szkole za nieprawidłowe noszenie hidżabu

Szkoła zobowiązała się do zapewnienia uczniom pomocy psychologicznej (przedstawiciel).

Lamongan (Indonezja):

Szkoła na głównej wyspie Indonezji częściowo ogoliła głowy kilkunastu dziewczętom po tym, jak zostały one oskarżone o niewłaściwe noszenie chust w islamskim hidżabie, poinformował w poniedziałek jej dyrektor.

Aktywiści twierdzą, że muzułmańskie i niemuzułmańskie dziewczęta od lat są zmuszane do noszenia hidżabu w konserwatywnych częściach archipelagu liczącego 270 milionów mieszkańców, które od 2021 r. wprowadziły w szkołach zakaz stosowania takich obowiązkowych zasad ubioru.

Niezidentyfikowany nauczyciel w państwowym gimnazjum SMPN 1 w mieście Lamongan na wschodniej Jawie w zeszłą środę częściowo ogolił włosy 14 muzułmańskim dziewczętom, powiedział dyrektor Harto, który podobnie jak wielu Indonezyjczyków nosi to samo nazwisko.

Dyrektor powiedział, że kierownictwo szkoły przeprosiło, a nauczyciel został zawieszony.

Powiedział, że uczennice nie nosiły wewnętrznych kapeluszy pod welonami i ich brzegi były widoczne.

„Studentki nie mają obowiązku noszenia hidżabu, ale zaleca się noszenie wewnętrznych nakryć głowy, aby wyglądać elegancko” – Hardo powiedziała AFP.

„Przeprosiliśmy rodziców i po mediacji osiągnęliśmy porozumienie”.

Szkoła obiecała zapewnić uczniom pomoc psychologiczną – dodał.

Grupy praw człowieka wezwały do ​​zwolnienia nauczyciela.

„Sprawa Lamongana może być najbardziej groźna w Indonezji” – stwierdził w oświadczeniu Andreas Harsono, indonezyjski badacz z Human Rights Watch.

„Żaden nauczyciel, który obcina włosy swoim uczniom, nie został jeszcze ukarany. Biuro Edukacji w Lamongan powinno ukarać tego nauczyciela, a przynajmniej usunąć go ze szkoły i zatrudnić psychologów, aby zajęli się traumą wśród ofiar”.

W raporcie z 2021 r. grupa podała, że ​​niektóre uczennice obcinano, jeśli nie nosiły prawidłowo hidżabu, inne zaś karano ocenami lub wydalaniem za nienoszenie hidżabu.

Indonezja uznaje sześć głównych religii, istnieją jednak obawy związane z rosnącą nietolerancją religijną w kraju z większością muzułmańską.

Kwestia chust trafiła na pierwsze strony gazet w 2021 r., kiedy chrześcijański student z Zachodniej Sumatry został zmuszony do noszenia hidżabu w przypadku opisanym jako „czubek góry lodowej”.

READ  Indonezja Immigration tworzy balijską grupę zadaniową do radzenia sobie z nielegalnymi obcokrajowcami

(Poza nagłówkiem, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *