JAKARTA (ANTARA) – Według dyrektora generalnego służby zdrowia Ashara Jayi z Ministerstwa Zdrowia do końca 2023 r. objętych krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym (JKN) będzie objętych 267 mln osób, co odpowiada 95,77% populacji kraju.
„Liczba ta prawie osiągnęła docelowy poziom pokrycia na poziomie 98% zgodnie z wymogami RPJMN (Krajowego średnioterminowego planu rozwoju na rok 2024)” – powiedział Jaya na spotkaniu z Komisją IX Izby Reprezentantów (DPR RI) i państwowym towarzystwem ubezpieczeń zdrowotnych PBJS Kesahadan. , emitowany online tutaj w środę (27 marca).
Dyrektor generalny zauważył, że spośród 267 mln uczestników ubezpieczeń 214 mln można uznać za „aktywnych uczestników”, którzy płacą składki ubezpieczeniowe. Tymczasem kolejne 54 miliony uczestników uważa się za „nieaktywnych”.
„Z 54 milionów uczestników pasywnych 53,8 miliona, czyli 99 procent, to uczestnicy PBPU (nieopłacani)” – zauważył.
Jaya dodał, że uczestnicy ubezpieczeń są uważani za nieopłacanych, jeśli pracują w sektorze nieformalnym lub w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Tymczasem dyrektor naczelny BPJS Kesehatan Ali Ghufron Mukti powiedział, że do lutego 2024 r. liczba uczestników JKN osiągnie 268 mln, czyli o milion więcej niż ostateczna liczba w 2023 r.
Najnowsze dane wskazują na znaczną poprawę w stosunku do roku 2014, kiedy ubezpieczyciel zarejestrował wówczas zaledwie 133 mln ubezpieczonych uczestników.
„RPJMN zakłada objęcie ubezpieczeniem 98% do 2024 r. Jednak zgodnie z planem działania podpisanym przez rząd zamierzamy objąć z budżetu państwa 113 mln beneficjentów składek ubezpieczeniowych” – zauważył Mukti.
Powiązane wiadomości: Indonezja zbliża się o krok do powszechnej opieki zdrowotnej
Wyraził pewność, że jeśli pomoc w zakresie składek ubezpieczeniowych zostanie w pełni wdrożona, docelowy poziom pokrycia na poziomie 98% będzie można osiągnąć w mgnieniu oka.
Dyrektor prezydenta podkreślił, że do grudnia 2023 r. indonezyjska powszechna opieka zdrowotna (UHC) obejmie 31 prowincji oraz 419 miast i okręgów. Od 29 lutego 2024 r. zasięg wzrósł do 33 województw oraz 423 miast i powiatów.
Mukti wyjaśnił również, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła trzy parametry osiągania UHC, a pierwszym parametrem jest odsetek populacji. Powiedział, że w ciągu dekady Indonezja osiągnęła 95% zasięgu.
Drugim parametrem – stwierdził – jest kompletność świadczeń zdrowotnych dostępnych dla ubezpieczonych.
„Indonezja to interesujący przypadek, ponieważ usługi świadczone są (za pośrednictwem PBJS) od placówek podstawowej opieki zdrowotnej, przez placówki skierowań, aż po skomplikowane operacje, jeśli przestrzegane są procedury” – powiedział dyrektor prezydenta.
Trzecim parametrem jest odsetek cen składek płaconych przez uczestników ubezpieczenia – im niższy, tym lepiej.
„Poprzednia średnia wynosiła 50 procent, obecna średnia wynosi 25 procent. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze i (BPJS) jest naszą wspólną dumą. Miliony mieszkańców cieszyły się wynikami naszego kotang royang (wzajemnej pomocy), – zauważył Mukti.
Powiązane wiadomości: PBJS Casehadan wprowadza PESIAR w celu zwiększenia zakresu ubezpieczenia zdrowotnego