W Indonezji odkryto najstarszy na świecie malowidło jaskiniowe

Około 51 200 lat temu na suficie wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi powstała historia sztuki. Dzik pomalowany prymitywnym czerwonym pigmentem stoi cicho obok trzech postaci przypominających ludzi.

Jak wynika z badania opublikowanego w środę w czasopiśmie, nowo odkryte dzieło sztuki zostało uznane za najstarsze znane malowidło jaskiniowe, pobijając poprzedni rekord o 10 000 lat. Natura.

„Ta metoda stanowi znaczący postęp w stosunku do innych metod i powinna zrewolucjonizować datowanie sztuki naskalnej na całym świecie” – powiedział Maxim Aubert, archeolog z Griffith University w Australii i jeden z głównych autorów badania. Reutera.

Powiązane artykuły

Według badania wystawa w jaskini Liang Karambuang w regionie Maros-Bangep w prowincji Sulawesi Południowe przedstawia świnię o wymiarach 36 na 15 cali. Świnia jest przedstawiona jako stojąca wyprostowana przez grupę ludzi. W jaskini znaleziono także kilka małych wizerunków świń, które datowano za pomocą lasera w celu oszacowania kryształu zwanego węglanem wapnia, który naturalnie tworzy się na pigmencie. Pomijając przyszłe wynalazki, obrazy stanowią wczesny przykład opowiadania historii w sztukach wizualnych.

„Trzy postacie przypominające ludzi i figura świni nie są wyraźnie przedstawione oddzielnie w oddzielnych częściach panelu sztuki naskalnej” – stwierdził w oświadczeniu archeolog z Uniwersytetu Griffith, Adam Broome, współkierujący badaniami. Jednak związek między ludźmi i świniami jest nadal nieznany.

„Dwie z tych postaci trzymają jakiś przedmiot, a jedna wydaje się być zwrócona twarzą w twarz świni. Druga jest ustawiona do góry nogami, bezpośrednio nad głową świni” – powiedział Broome.

Tajemnica pogłębia się w miarę, jak niewiele jest informacji o malarzach jaskiniowych z Sulawesi, chociaż datowanie metodą węglową sugeruje, że pierwsi Homo sapiens przeszli przez ten region podczas migracji z Afryki do Australii. 65 000 lat temu.

Malowidło Liang Karambuang jest starsze niż słynne malowidła jaskiniowe Europy, z których najstarszy odkryto w El Castillo w Hiszpanii i powstał około 40 800 lat temu.

READ  Kishida wzywa do głębszych stosunków Japonia–ASEAN w 6 obszarach

„To odkrycie bardzo starożytnej sztuki jaskiniowej w Indonezji sugeruje, że Europa nie jest kolebką sztuki jaskiniowej, jak długo sądzono. Sugeruje, że opowiadanie historii jest znacznie starszą częścią historii ludzkości, a zwłaszcza historii sztuki, niż wcześniej sądzono.” – powiedział Broome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *