Program ONZ ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) oraz Zjednoczone Miasta i Samorządy Lokalne (UCLG) opracowały metodologię przygotowywania zorientowanych na działanie Dobrowolnych Przeglądów Lokalnych (VLR). Metodologia ma na celu wzmocnienie zakotwiczenia VLR w lokalizacji SDG i lokalnych procesach decyzyjnych poprzez dostarczenie praktycznego planu działania na rzecz rozwoju VLR, obejmującego kluczowe fazy, ścieżki, konkretne kroki i narzędzia.
Partnerzy uruchomili system 28 lutego 2024 r. podczas wirtualnego wydarzenia.
Shipra Narang Suri z ONZ-Habitat wygłosiła przemówienie otwierające. Podkreślając, że VLR są skutecznymi narzędziami udziału społeczeństwa, stwierdził, że oferują one samorządom lokalnym nowe możliwości zaangażowania na arenie globalnej. Zapewnił, że VLR zbliżyły do siebie samorządy lokalne, otwierając nowe kanały dialogu, spójniejsze kształtowanie polityki i skuteczniejszą realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Zauważając, że stolice oraz małe i średnie miasta Globalnej Północy i Globalnego Południa przejęły odpowiedzialność za proces VLR, Narang Suri przyznał, że bez podejścia obejmującego całą społeczność i cały rząd nie możemy się przedostać. Cele zrównoważonego rozwoju wróciły na właściwe tory. Podkreślił, że VLR muszą wyjść poza diagnozę i stać się narzędziem dla społeczności do planowania i zapewniania zrównoważonego rozwoju.
Narang Suri stwierdził, że metoda ta stanowi przydatny punkt wyjścia dla tych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z VLR, i wezwał uczestników, aby postawili VLR w centrum zrównoważonego rozwoju.
W swoich uwagach wstępnych Sekretarz Generalna UCLG Emilia Saiz stwierdziła, że lokalizacja umożliwia poszukiwanie globalnych rozwiązań na poziomie lokalnym. Z zadowoleniem przyjął poparcie dla VLR na szczycie SDG i ubolewał, że w decyzjach podjętych na przyszłych szczytach nie uznano ich znaczenia.
Sais podkreśla, że VLR wiążą się z wolą polityczną zaangażowania społeczności i zmiany paradygmatów, ponieważ będąc istotnymi dla wszystkich, stanowią ważną część krajowego procesu lokalizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Martino Miraglia z ONZ-Habitat przedstawił metodę, która od kilku lat wykorzystuje wdrożenie VLR i koncentruje się na sposobie przeprowadzania ocen wpływu przy ograniczonych zasobach. Metodologia określa fazy, ścieżki i kluczowe etapy pracy mające na celu wsparcie produkcji VLR, podkreślając VLR zorientowane na działanie jako katalizator pozytywnych zmian, które zapewniają dziedzictwo zrównoważonego zarządzania dla przyszłych pokoleń.
Kiema-Majanen Eveliina, Stowarzyszenie Fińskich Władz Lokalnych i Regionalnych, podkreśliło znaczenie powiązania VLR ze strategiami i procesami miejskimi, zwracając uwagę na elastyczne wymogi w zakresie raportowania, które odpowiadają potrzebom konkretnych miast.
Idfi Septiani, samorząd miasta Samarinda w Indonezji, podzielił się doświadczeniami swojego miasta w opracowywaniu strategii lokalizacji VLR i celów zrównoważonego rozwoju, skupiającej się na celach zrównoważonego rozwoju 1 (eliminacja ubóstwa), 3 (dobre zdrowie i dobre samopoczucie), 11 (zrównoważone miasta i społeczności). 13 (działania klimatyczne) i 17 (partnerstwo dla celów).
Afif Chowdhury z Deutsche Bank podziela punkt widzenia instytucji finansowej. Powiedział, że aby skutecznie wykorzystać potencjał, ważne jest zrozumienie zwrotu z przedsięwzięcia finansowego skorygowanego o ryzyko. Chociaż istnieje ugruntowany rynek dużych pożyczek, bardzo trudno jest zabezpieczyć pożyczki na projekty na małą skalę, co podkreśla potrzebę wspólnego zrozumienia jako dźwigni umożliwiającej wdrożenie finansowania celów zrównoważonego rozwoju, wyjaśnił Chowdhury.
Według ONZChociaż VLR nie mają oficjalnego statusu, przeprowadzanie takich przeglądów może być niezwykle korzystne dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju, ponieważ pomaga wzmocnić spójność pionową i uzupełnia Dobrowolne przeglądy krajowe (VNR). [Publication: Action-oriented Voluntary Local Reviews: A Methodology for the Partners of UN-Habitat] [SDG Knowledge Hub Sources]
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.