Ubezpieczenie zdrowotne JKN jest wzorem dla innych krajów azjatyckich

JAKARTA (Andara) – Narodowy System Ubezpieczeń Zdrowotnych (JKN), którego celem jest osiągnięcie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (UHC), stał się wzorem dla innych krajów azjatyckich, podała państwowa firma ubezpieczeniowa PBJS Kasehadan.

„Projekt JKN jest wyrazem silnej współpracy w Indonezji, ponieważ system finansowania opieki zdrowotnej jest wdrażany poprzez zintegrowany program” – powiedział Kufron Mukti, prezes PBJS Kesehadan, w niedzielnym oświadczeniu.

Podczas 15. Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomii Zdrowia (IHEA), który odbył się w niedzielę w Kapsztadzkim Międzynarodowym Centrum Kongresowym w RPA, Mukti podkreślił zaangażowanie Indonezji w zapewnienie równej ochrony i usług zdrowotnych dla wszystkich obywateli.

Według stanu na 1 lipca 2023 roku liczba uczestników JKN osiągnęła 258,9 mln osób, co stanowi 93,81 proc. całej populacji.

„Dzięki prawie dekadzie wdrażania JKN rząd nadal wykazuje silne zaangażowanie polityczne w osiągnięcie UHC” – wyjaśnił.

Pomimo początkowych wyzwań w zakresie finansowania, BPJS Kesehatan dostosował się do zmian w polityce i wprowadził różne innowacje, aby poprawić trwałość programu JKN.

„Ponadto, pomimo zwiększonego wykorzystania programu podczas pandemii COVID-19, jest on stabilny finansowo, bez zaległych pożyczek dla szpitali” – powiedział.

BPJS Kesehatan opowiada się również za poprawkami do Rozporządzenia Prezydenckiego w sprawie JKN w celu poprawy usług zdrowotnych i finansowania uczestników JKN, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Według Mukti jednym z wyzwań w osiągnięciu UHC jest zachęcanie zdrowych pracowników nieformalnych do przyłączenia się do programu JKN. Mają nieprzewidywalne dochody i ograniczony dostęp do placówek służby zdrowia.

Dlatego BPJS Kesehatan wdrożyło różne strategie, aby zwiększyć ich udział w JKN, takie jak opowiadanie się za lokalną władzą i wioskami, aby je zidentyfikować i zarejestrować.

Odbywający się co dwa lata Kongres IHEA służy jako globalna platforma dla ekonomistów zajmujących się zdrowiem, aby omawiać i prezentować najnowsze metody i wyniki badań oraz badać ich implikacje dla polityki i praktyki zdrowotnej.

READ  OIKN twierdzi, że inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Rosji wykazują zainteresowanie rozwojem IKN

Powiązane wiadomości: PBJS uruchamia i-Care, aby pomóc urzędnikom weryfikować dokumentację medyczną pacjentów
Powiązane wiadomości: Państwowe ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie kosztów leczenia covid w fazie szpitalnej

Przetłumaczone przez: Asep F, Kenzu
Autor: Anton Santoso
Copyright © ANTARA 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *