Szwajcarskie kontrowersje podatkowe niszczą indonezyjską politykę

(MENAFN-Swissinfo) Hashim Jojohadikusumo, były indonezyjski biznesmen mieszkający w Genewie, oświadczył przed szwajcarskim sądem, że zbankrutował, finansując kampanie polityczne swojego brata, prezydenta-elekta Prabowo Subianto. Ale czy ta pomoc finansowa podlega prawu wyborczemu?

Ta treść została opublikowana 19 maja 2024 r. – 10:15 i 5 minut przez François Pilet, Gotham City*

  • Niemiecki DA Szwajcarski spór podatkowy może zawstydzić prezydenta Indonezji Czytaj więcej: Szwajcarski spór podatkowy może zawstydzić prezydenta Indonezji

  • Angielski fr Szwajcarski spór podatkowy może zawstydzić prezydenta Indonezji Oryginał Czytaj więcej: Szwajcarski spór podatkowy może zawstydzić prezydenta Indonezji

W Indonezji polityka jest sprawą rodzinną. Hashim dużo o tym wie. Szef potężnej grupy Arsari, która prowadzi plantacje oleju palmowego, twierdzi, że w ciągu dziesięciu lat zainwestował setki milionów franków w finansowanie kampanii politycznych swojej córki Sarah Jojohatikusumo, a przede wszystkim starszego brata. , Prabowo, kandydat na prezydenta Indonezji w wyborach 2014, 2019 i 2024. Prabowo zwyciężyło w trzeciej próbie.

Mówi się, że fundusz wpłynął na jego majątek, uniemożliwiając mu spłatę długu podatkowego, który pozostawił w Szwajcarii w wysokości 131 mln CHF (145 mln dolarów). Przynajmniej tak jego szwajcarscy prawnicy wielokrotnie wyjaśniali zewnętrzną aneksję Sądu Genewskiego i zewnętrzną aneksję Trybunału Federalnego.

Hashim i jego żona opuścili Szwajcarię w 2006 roku po podpisaniu umowy sprzedaży koncernu naftowego za 1,9 miliarda dolarów (1,7 miliarda CHF). Szwajcarskie organy podatkowe wszczęły postępowanie prawne przeciwko parze, która nie spłacała długu. Później para zatrudniła prawnika i byłego polityka z Genewy, Christiana Lüschera, aby spróbować uniemożliwić Gotham City ujawnienie romansu, ale bezskutecznie.

Przymusowa sprzedaż

23 kwietnia 2024 r. Genewski Urząd ds. Egzekucji Długów ostatecznie wymusił sprzedaż ich dwóch willi w Aniers. Szacuje się, że obie nieruchomości są warte ponad 17 milionów CHF i zostały sprzedane za 12,3 miliona CHF. Nie stanowi to nawet 10% rachunku podatkowego pary.

Prabowo, były generał, a obecnie minister obrony, został wybrany na prezydenta 24 marca większością 275 milionów obywateli Indonezji. W październiku zostanie zaprzysiężony na prezydenta. Bratanek byłego dyktatora Suharto, w 2018 roku rozpoczął kampanię pod hasłem „Uczyń Indonezję znów wielką”.

Prabowo Subianto, 72 lata, podczas wiecu wyborczego w stolicy Indonezji, Dżakarcie, 14 lutego 2024 r. Getty Images/2024 Getty Images

22 kwietnia Indonezyjski Trybunał Konstytucyjny odrzucił apelacje złożone przez nieprzyjętych kandydatów od wyboru Prabowa. Pokonani kandydaci skarżyli się na powszechne oszustwa podczas lutowych wyborów i brak faworyzowania ze strony Prabowa, który mianował najstarszego syna Prabowa. Ustępujący prezydent Joko Widodo jako jego zastępca.

Należy pozwolić, aby to zwycięstwo wróciło do Haszem. 23 kwietnia, w dniu, w którym sprzedano na aukcji dwie jego wille w Genewie, przebywał z wizytą państwową w Singapurze wraz ze swoim bratem, który ma jeszcze złożyć zaprzysiężenie na stanowisku ministra obrony.

Pytanie otwarte

Jednak jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Czy nowy prezydent nawiązał do setek milionów rzekomo przekazanych przez jego brata na finansowanie jego kampanii zgodnie z wymogami prawa wyborczego? Informacje te – choć jawne – są trudne do uzyskania.

Tylko niektóre indonezyjskie media odnotowały, że 11 kwietnia w Genewie wille Hashima zostały wystawione na aukcji, powołując się na artykuł w Le Temps Link zewnętrzny. I o ile nam wiadomo, treść oświadczenia finansowego kampanii Prabowa, które jest powszechnie dostępne w Komisji Wyborczej, nie została dotychczas udostępniona żadnym mediom.

Reformasi, angielskojęzyczna gazeta, którą należy czytać dla inwestorów zagranicznych w Indonezji, była jedynym środkiem masowego przekazu, który badał ulgi podatkowe Hashima w Szwajcarii.

Wybór Prabowo Subianto został zweryfikowany przez Indonezyjską Komisję Wyborczą 24 kwietnia 2024 r. Keystone/Prawa autorskie 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.

W analizie opublikowanej 19 kwietnia link ReformasiExternal stwierdził, że jakiekolwiek wsparcie dla Hashima „może stanowić naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych”.

„Szwajcarskie zamieszanie podatkowe Hashima nie było szeroko omawiane w prasie krajowej” – napisano w biuletynie, dodając: „Ta sprawa daje wgląd w osobę, która może mieć wpływ na kształtowanie polityki w przyszłości. Hashim zawsze wywierał wpływ na swojego brata od początku ich kariery kariery i nadal będę to robić.”

„Na pierwszy rzut oka” – kontynuuje biuletyn – „kwestia podatkowa w Genewie wydaje się niewiele więcej niż złym zarządzaniem administracyjnym i być może pewnym stopniem zaniedbania. Po zakupie dwóch willi lata niespełniania obowiązków podatkowych szybko doprowadziły do ​​​​znacznie większego długu niż wartość willi W tym momencie odrzucenie pożyczki i całkowite porzucenie willi zawierałoby przynajmniej element logiki bez dalszego zajmowania się tą sprawą.

„Ale zamiast tego” – podsumowuje Reformasi – „Hashim przez lata walczył z wymiarami podatków w sądzie, wdał się w spór prawny z dziennikarzem i przez długi czas zatrudniał prawników. Ten aspekt sprawy przedstawiający najmniejszą pogardę, jest być może najważniejsze.”

Hashim reprezentował w Szwajcarii Michael Kabaj, który bronił go w postępowaniu podatkowym. Prawnik nie odpowiedział na nasze zapytania.

* Założone przez dziennikarzy śledczych Marie Maurice i François Pilota Gotham City to biuletyn wywiadu prawnego specjalizujący się w przestępczości umysłowej.

Co tydzień informuje swoich abonentów o przypadkach oszustw, korupcji i prania pieniędzy z udziałem szwajcarskiego centrum finansowego, w oparciu o publicznie dostępne dokumenty sądowe.

Kilka razy w roku SWI swissinfo wybiera artykuł z linkiem do Gotham CityExternal i udostępnia go swoim czytelnikom bezpłatnie.

Zaadaptowane z języka francuskiego przez Catherine Higley/DS

Zgodny ze standardami JTI

Ponadto: SWI posiada certyfikat inicjatywy swissinfo Journalism Trust

Przegląd bieżących rozmów z naszymi dziennikarzami można znaleźć tutaj. Proszę, dołącz do nas!

Jeśli chcesz rozpocząć rozmowę na temat poruszony w tym artykule lub zgłosić błędy merytoryczne, napisz do nas na adres … .

Przeczytaj więcej Wolność prasy zagrożona: Nasi dziennikarze dają świadectwo

Ten materiał został opublikowany z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy przypadającego 3 maja 2024 r. Międzynarodowi dziennikarze SWI swissinfo opowiadają o przeszkodach, jakie napotkali podczas swoich reportaży.

Przeczytaj także: Wolność prasy zagrożona: nasi dziennikarze dają świadectwo

MENAFN19052024000210011054ID1108231812


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN DOSTARCZA INFORMACJE „TAKIE, JAKIE SĄ”, BEZ ŻADNYCH GWARANCJI. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy dotyczące praw autorskich dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Igrzyska Olimpijskie na żywo: liczba medali i aktualizacje z zimowych igrzysk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *