Szczyt Melanesian Spearhead Group przełożony – Papua Zachodnia niepewna

Autorstwa Anity Roberts w Port Vila

Szczyt Liderów Melanesian Spearhead Group (MSG), który miał się odbyć od wczoraj do 21 lipca, został przełożony na datę, która nie została jeszcze potwierdzona.

Potwierdził to minister spraw zagranicznych i wicepremier Jotham Nabat.

Powiedział, że na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych MSG w zeszłym miesiącu zaproponowano tę datę do czasu potwierdzenia przez każde państwo członkowskie.

Nabat powiedział, że rząd Wysp Salomona zauważył konflikt z sesją parlamentarną i poprosił o zmianę terminu sesji.

„Premier Vanuatu [Ishmael Kalsakau] Przewodniczący MSG napisze do członków, aby przełożyli spotkanie na inny termin, kiedy każdy z przywódców będzie mógł zakończyć swoje sprawy” – powiedział. Codzienny post z Vanuatu.

„Dla Vanuatu lipiec jest już pełen akcji. Wkrótce przyjedzie prezydent Francji. Zamierzamy zorganizować spotkanie w sierpniu” – powiedział.

Poproszony o potwierdzenie, czy pełne członkostwo Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (UMLWP) w MSG będzie przedmiotem obrad tego spotkania przywódców, Nabat odpowiedział, że nie było to omawiane z ministrem spraw zagranicznych MSG. Spotkanie.

Dyskutowano tylko o budżecie
Wyjaśnił, że na spotkaniu ministra spraw zagranicznych dyskutowano tylko o budżecie i jego uchwaleniu.

Jednak wniosek o pełne członkostwo w UMLWP zostanie omówiony na odosobnieniu przez premierów MSG przed jakimkolwiek przyjęciem.

Vanuatu zdecydowanie popiera ten program.

Dżakarta Globe Podczas swojej wizyty w Indonezji w zeszłym miesiącu minister spraw zagranicznych Nabat podobno omawiał możliwość otwarcia ambasady w Indonezji.

Powiedział swojemu odpowiednikowi o dążeniu Vanuatu do włączenia Zachodniej Papui do MSG.

„Indonezja jest bardzo otwarta w tej sprawie. Uważa Papuę Zachodnią za jej część [of Indonesia] Powiedzieli nam, że jesteśmy [Vanuatu] podważyć ich suwerenność.

„Nie przeszkadza nam to w przekazywaniu tego programu liderom MSG w celu podjęcia decyzji. Jest to ważny punkt, co do którego wszyscy przywódcy muszą się zgodzić.

READ  Ranking 2022 Masters: relacje na żywo, wynik Tigera Woodsa, wyniki golfa dzisiaj w 1. rundzie w Augusta National

„Każda decyzja musi być podejmowana w drodze konsensusu, co będzie bardzo trudne, jeśli niektórzy przywódcy będą niechętni do poparcia programu” – powiedział.

Indonezja oferuje stypendia dla Papui Nowej Gwinei i Fidżi na studia za granicą.

Natarcie Vanuatu na Papuę Zachodnią
Zapytany, czy taka pomoc wpłynie na nacisk Vanuatu na Papuę Zachodnią, minister Nabat powiedział: „Vanuatu jest suwerennym krajem, który musi sam decydować o swoim losie i przyszłości.

„To samo dotyczy PNG, która ma swoje suwerenne prawo.

„Gdzieś musimy dowiedzieć się, co jest naszą pasją, czy będziemy realizować ideę, czy zdecydować się na inną drogę, ale nadal się kłócić.

„Nie możesz krzyczeć z zewnątrz. Musisz usiąść z nimi przy okrągłym stole i porozmawiać z nimi, aby ich wysłuchać.

„Vanuatu chce zająć się tą sprawą, ale jeśli chodzi o MSG, jest to decyzja zbiorowa”.

Anita Roberts jest reporterką Daily Post z Vanuatu. Opublikowane ponownie za zgodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *