Panel Guantanamo zaleca 23 lata więzienia dla 2 mężczyzn w związku z atakami na Bali w 2002 roku

WASZYNGTON – Panel wojskowy w zatoce Guantanamo na Kubie zalecił w piątek zatrzymanie dwóch Malezyjczyków na 23 lata. Śmiercionośne zamachy bombowe w 2002 r na Bali, powiedział rzecznik komisji wojskowej.

Jest to następstwem przyznania się do winy długoletnich więźniów Guantanamo, Mohammeda Fariqa bin Amina i Mohammeda Nasira bin Leba, przyznanych na początku tego miesiąca, co oznacza stosunkowo rzadkie wyroki skazujące w ciągu dwudziestu lat operacji prowadzonych przez zespół wojskowy USA w Guantanamo.

Ronald Fleswick, rzecznik komisji wojskowej Guantanamo Bay, potwierdził zalecenia dotyczące wyroku.

Grupa terrorystyczna kongregacja islamska 202 Indonezyjczyków, zagranicznych turystów i inne osoby zginęło w dwóch jednoczesnych wybuchach o północy na wyspie wypoczynkowej Bali.

Obaj oskarżeni zaprzeczyli jakiejkolwiek roli ani wcześniejszej wiedzy na temat ataków, ale przyznali się, że z biegiem czasu spiskowali z siecią bojowników odpowiedzialnych w ramach ugody. Zalecenie dotyczące wyroku w dalszym ciągu wymaga zgody starszego oficera wojskowego w Guantanamo.

Po atakach na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r., George W. Obaj należą do łącznie 780 więźniów przetrzymywanych w Guantanamo przez wojsko w ramach „wojny z terroryzmem” administracji Busha. – Osiem, według grupy wsparcia Reprieve.

W przypadku niektórych z głównych ataków, w tym 11 września, oskarżeni biorą udział w przesłuchaniach przedprocesowych. Prokuratorzy dążą do wynegocjowania porozumień w celu rozstrzygnięcia tej i kilku innych spraw.

Prokuratorów nękają problemy logistyczne, częsta rotacja sędziów i innych osób oraz kwestie prawne związane z torturami więźniów w pierwszych latach przetrzymywania w areszcie CIA.

W Guantanamo przetrzymuje się jedynie około 30 więźniów. Około połowa została oczyszczona i kwalifikuje się do przesiedlenia, jeśli zgodzi się na to stabilny kraj.

W ramach ugody obaj Malezyjczycy zgodzili się zeznawać przeciwko trzeciemu więźniowi w Guantanamo biorącemu udział w zamachach bombowych na Bali, Indonezyjczykowi znanemu jako Hambali.

Krewni niektórych osób zabitych w zamachach bombowych na Bali zeznawali w środę na rozprawie przed wydaniem wyroku, podczas gdy obaj oskarżeni uważnie słuchali na sali sądowej.

READ  Clinton, Obama i Bush przekazali wszystkie tajne akta, mówią urzędnicy

„To okrucieństwo nie zna granic i dotknęło tak wielu ludzi” – zeznał Matthew Arnold z Birmingham w Anglii, który w ataku stracił brata.

Panel pięciu oficerów armii wydał takie zalecenie po wysłuchaniu dowodów wyroku.

Lokalne media w Malezji podały, że tamtejsze władze próbowały przenieść dwóch więźniów do ich ojczyzny. Stany Zjednoczone przetrzymują ich w Guantanamo od 2006 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *