Naukowcy odkryli malowidło przedstawiające trzy postacie ludzkie otaczające gigantyczną świnię w jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Korzystając z nowej techniki, w której laser usuwa do analizy wiele małych kawałków pigmentu, datowali dzieło na 51 200 lat temu, czyli o 5000 lat starsze niż najstarszy znany malowidło jaskiniowe.
Ponownie datowali inne dzieła sztuki znajdujące się w tym samym kompleksie jaskiń na około 49 000 lat, czyli o 4000 lat starsze niż pierwotnie sądzono. Wiele modeli laserowych nie uszkadza znacząco grafiki, ale daje dokładniejszy odczyt.
Odkrycia mogą zmienić wszystko w naszym rozumieniu tego, kiedy ludzie zaczęli tworzyć sztukę.
Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie powiedział: „Odkrycie utwierdza pogląd, że sztuka przedstawiająca powstała po raz pierwszy w Afryce 50 000 lat temu. powiedział BBC.
„Jeśli to prawda, wiele nowych źródeł dowodów z innych regionów, w tym Afryki, jeszcze się nie pojawiło… Mam nadzieję, że wiele innych stanowisk zostanie datowanych, aby potwierdzić to pozornie ważne odkrycie”.
Europa czy Afryka?
Jeszcze dziesięć lat temu wielu badaczy uważało, że sztuka figuratywna powstała w Europie Południowej między 30 000 a 40 000 lat temu. Dzieje się tak dlatego, że słynne malowidła zwierząt i postaci ludzkich w jaskiniach francuskich i hiszpańskich pochodzą z tego okresu lub wcześniej. Do niedawna były to najstarsze przykłady tej formy.
Wszystko zmieniło się w 2014 roku Naukowcy odkryli Równie starym przedstawieniem jest sztuka jaskiniowa na Sulawesi. Dalsze odkrycia dotyczące Borneo pochodzą z tej samej epoki.
Nowe badania z Południowego Sulawesi, Opublikowano w czasopiśmie Natura, potwierdzając tę tezę. Malowidło przedstawiające skromną świnię i człowieka jest obecnie oficjalnie znane jako najstarsza znana sztuka jaskiniowa. Niektóre stare rzeźby na ścianach jaskiń w Republice Południowej Afryki przedstawiają jedynie wzory geometryczne, a nie figury.
„Ludzie opowiadają historie od ponad 51 200 lat, ale ponieważ słowa nie zamieniają się w obrazy, możemy posługiwać się jedynie pośrednimi odpowiednikami, takimi jak przedstawianie scen w sztuce” – powiedział Adi Agus Octaviana, szef indonezyjskiej sztuki naskalnej Grupa Ekspertów.
„Sztuka Sulawesi to najstarszy dowód znany obecnie archeologii”.
Nowe granice
Sztuka jaskiniowa Do dziś naukowcy badają złoża minerałów, które tworzą się na ścianach jaskiń na przestrzeni tysięcy lat. W przypadku starej techniki odpychanie było trudne, ponieważ gromadziły się różne warstwy. Jest to, najprościej mówiąc, niewystarczająco dokładne. Wymagało to ogromnych próbek sztuki jaskiniowej – a przynajmniej więcej niż osoby odpowiedzialne za konserwację poszukiwanego dzieła.
Nowa technika datowania, zwana obrazowaniem metodą ablacji laserowej serii U (seria LA), ma kilka zalet w porównaniu z poprzednim podejściem. Jak wyjaśnili naukowcy w swoim artykule, datowanie metodą serii LA jest szybkie i opłacalne, wymaga mniejszych próbek, jest mniej destrukcyjne i dokładniejsze.
Mamy nadzieję, że dzięki tej technice możliwe będzie ponowne datowanie innych miejsc na całym świecie. Jest to kolejny przykład utrzymującego się od dawna faktu: we wczesnym świecie archeologii człowieka Nowy wynalazekNiedawny postęp lub nowy gadżet może całkowicie zmienić wszystko.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.