Najbliższą rzeczą, jaką można zrobić, jest zaangażowanie społeczności poprzez wdrożenie nadzoru partycypacyjnego.
SERANG, PANTEN (Andara) – Agencja Monitorowania Wyborów Publicznych (PAWASLU) ostrzegła, że portfele cyfrowe (e-portfele) mogą być wykorzystywane do polityki pieniężnej lub kupowania głosów przed wyborami powszechnymi w 2024 r.
Bagtiyar Patel, koordynator personelu zawodowego w Bawaslu, powiedział w sobotę w Serang w Bandon, że podczas wyborów często pojawiają się historie o polityce pieniężnej, a jedna z nich dotyczy korzystania z e-portfeli podczas nadchodzących wyborów powszechnych.
„Formy praktyk polityki pieniężnej są obecnie bardzo zróżnicowane. Jedną z nich jest polityka monetarna z wykorzystaniem portfeli cyfrowych lub e-portfeli” – dodał.
Wyjaśnił, że obowiązujące prawo nie reguluje szczegółowo polityki pieniężnej za pośrednictwem portfeli elektronicznych.
Jednakże wykorzystanie e-portfeli w polityce pieniężnej może zostać ograniczone okólnikiem lub dekretem, łącznie ze współpracą z firmami zajmującymi się portfelami elektronicznymi.
„Bawazlu uwzględni tę kwestię w badaniu wskaźnika ryzyka wyborczego (IKB). Najbliższą rzeczą jest zaangażowanie społeczności poprzez wdrożenie monitoringu partycypacyjnego” – powiedział.
Padel powiedział, że jego agencja analizuje możliwości wyborów w 2024 r. już na poziomie obywatelskim, tak aby organy nadzoru na każdym szczeblu mogły wcześnie podjąć środki ostrożności.
Na przykład Bawazlu stara się ograniczyć politykę pieniężną za pośrednictwem szkół kadry nadzoru partycypacyjnego (SKPP), w tym świadomości nadzorczej i programów wiejskich przeciwko polityce pieniężnej.
„Aktywny udział społeczeństwa jest niezbędny, aby wspólnie zapobiegać masowym praktykom polityki pieniężnej w trakcie wyborów powszechnych w 2024 r. i po nich” – dodał.
Według Patela problemy, które wyłonią się podczas wyborów w 2024 r., będą podobne do tych, które pojawią się w wyborach w 2019 r. Dzieje się tak, ponieważ prawem stosowanym w 2024 r. jest to samo prawo, które zastosowano w 2019 r., a mianowicie ustawa nr 7 z 2017 r.
Wyraził nadzieję, że wybory powszechne odbędą się w sposób demokratyczny, bez mowy nienawiści i innych komentarzy.
W wyborach, które odbędą się 14 lutego, około 204,8 mln Indonezyjczyków wybierze prezydenta i wiceprezydenta.
Ponadto wybierają członków Izby Reprezentantów (DPR), Regionalnej Rady Przedstawicieli (DPD) i Regionalnych Rad Legislacyjnych (DPRD) na szczeblu prowincji, miast i okręgów.
Powiązane wiadomości: KPU zapewnia, że liczenie głosów w wyborach w 2024 r. będzie zabezpieczone przed hakerami
Powiązane wiadomości: TNI i Polri podpisują neutralną deklarację w sondażach w 2024 roku