Łódź przewożąca kilkudziesięciu muzułmańskich uchodźców Rohingya wywróciła się u wybrzeży Indonezji

Muzułmańscy uchodźcy Rohingya odpoczywają w biurze okręgu Samatika po tym, jak indonezyjscy rybacy uratowali dziesiątki Rohingya przed przypływami na Zachodnim Morzu Aceh, w prowincji Aceh, Indonezja, 20 marca 2024 r. Zdjęcie: Antara Photo/Saifa Ulinnas/via Reuters

BANDA ACE, Indonezja (AP) – Lokalni rybacy uratowali w środę sześć osób po tym, jak drewniana łódź przewożąca dziesiątki muzułmanów Rohingya wywróciła się u północnych wybrzeży Indonezji. Osoby, które przeżyły, powiedziały, że na łodzi było wiele innych osób.

Nie ma natychmiastowych informacji o ofiarach.

Sześć, cztery kobiety i dwóch mężczyzn zostało przeniesionych do tymczasowego schroniska w podokręgu Samatika. Rybacy powiedzieli Associated Press, że łódź z uchodźcami wywróciła się około 25 kilometrów od wybrzeża Kuala Bubon w prowincji Aceh.

Czytaj więcej: Łódź przewożąca ponad 100 muzułmanów Rohingja drugi dzień z rzędu osiadła na mieliźnie u wybrzeży Indonezji.

Amirudin, przywódca plemiennej społeczności rybackiej w dystrykcie Aceh Barat, powiedział, że ratownicy płynęli na wschód, kiedy łódź zaczęła przeciekać, a silne prądy zepchnęły ich na zachód od Acehu. Sześć osób stwierdziło, że inni nadal próbują przeżyć na przewróconym statku.

Około 740 000 Rohingjów zostało przesiedlonych do Bangladeszu, aby uciec przed brutalną kampanią przeciw powstańcom prowadzoną przez siły bezpieczeństwa w ich ojczyźnie, Birmie.

W związku ze wzrostem liczby uchodźców w Indonezji tysiące ludzi próbuje uciec z przepełnionych obozów w Bangladeszu do sąsiednich krajów. Rohingjowie przybywający do Acehu spotykają się z wrogością ze strony niektórych muzułmanów.

Czytaj więcej: Kobiety Rohingya cierpią w burdelach w Bangladeszu

Indonezja, podobnie jak Tajlandia i Malezja, nie jest sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych o uchodźcach z 1951 r. określającej ich ochronę prawną, w związku z czym nie jest zobowiązana do jej zaakceptowania. Jak dotąd jednak zapewniły tymczasowe zakwaterowanie uchodźcom znajdującym się w trudnej sytuacji.

READ  Wyrok sądu w sprawie sporu wyborczego nie zmieni zwycięstwa Prabowo-Kibron – uważa ekspert

Według agencji ONZ ds. uchodźców w zeszłym roku prawie 4500 Rohingjów, w tym dwie trzecie kobiet i dzieci, uciekło łodzią z obozów dla uchodźców w ich ojczyźnie, Birmie i sąsiednim Bangladeszu. Spośród nich 569 zginęło lub zaginęło podczas przekraczania Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego, co stanowi najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych od 2014 r.

Bezpieczny powrót do Birmy jest prawie niemożliwy, ponieważ armia, która ich zaatakowała, w 2021 r. obaliła demokratycznie wybrany rząd Birmy. Żaden kraj nie oferuje im możliwości przesiedleń na dużą skalę.

Lewy:
Muzułmańscy uchodźcy Rohingya odpoczywają w biurze okręgu Samatika po tym, jak indonezyjscy rybacy uratowali dziesiątki Rohingya przed przypływami na Zachodnim Morzu Aceh, w prowincji Aceh, Indonezja, 20 marca 2024 r. Zdjęcie: Antara Photo/Saifa Ulinnas/via Reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *