Lewicowi millenialsi wygrali kolejne wybory prezydenckie w Chile

SANTIAGO, Chile (AP) – Lewicowy milenials, który zyskał na znaczeniu podczas antyrządowych protestów, został w niedzielę wybrany na kolejnego prezydenta Chile po zaciekłej kampanii przeciwko pożarowi wolnego rynku w porównaniu z Donaldem Trumpem.

Z 56% głosów Gabriel Borick został pokonany przez ustawodawcę Jose Antonio Castle o ponad 10 punktów, nie zastraszając wyborców, by uwierzyli, że jego młody, niedoświadczony przeciwnik poprawi dumny rekord Chile jako najbardziej stabilnej i rozwiniętej gospodarki w Ameryce Łacińskiej.

Wzorując się na demokratycznej cywilizacji, oderwanej od polaryzacyjnej retoryki kampanii, Cost natychmiast przyznał się do porażki, tweetując swoje zdjęcie przez telefon ze swoim przeciwnikiem za „ogromne zwycięstwo”. Następnie udał się osobiście do kwatery głównej kampanii wojennej, aby spotkać się ze swoim rywalem.

Tymczasem ustępujący prezydent Sebastian Pinera – konserwatywny miliarder – zorganizował wideokonferencję z Borickiem, aby uzyskać pełne poparcie swojego rządu podczas trzymiesięcznej transformacji.

„Będę prezydentem wszystkich Chilijczyków”, powiedział Boric w krótkim występie telewizyjnym z Pinarą.

W metrze Santiago podwyżki ceł w 2019 r. wywołały fale protestów w całym kraju, obnażając niedociągnięcia chilijskiego modelu wolnego rynku, z młodymi zwolennikami wojny, niektórzy z nich machają flagami z wygrawerowanym nazwiskiem kandydata i krzyczą zgodnie. Śródmieście z tysiącami zgromadzonymi na przemówieniu zwycięstwa wybranego prezydenta.

„To historyczny dzień” — powiedział autor Boris Soto. „Pokonaliśmy nie tylko faszyzm i prawicę, ale także strach”.

Zwycięstwo wojny można odczuć w całej Ameryce Łacińskiej, gdzie narastają ideologiczne podziały w obliczu epidemii koronawirusa, która zmieniła dekadę zysków gospodarczych, ujawniła długotrwałe niedobory zdrowia i pogłębiła największe nierówności na świecie.

W wieku 35 lat Borick został najmłodszym współczesnym prezydentem Chile, kiedy objął urząd w marcu, drugim tysiącleciu wyjazdu do Ameryki Łacińskiej, po Naibie Bukele z Salwadoru.

Był jednym z wielu działaczy wybranych do Kongresu w 2014 r. po przejęciu walki o szkolnictwo wyższe. Przysiągł „pogrzebać” neoliberalny model gospodarczy pozostawiony przez dyktaturę generała Augusto Pinocheta z lat 1973-1990 i obiecał poszerzyć usługi socjalne, zwalczać nierówności, zwiększyć ochronę środowiska i podnieść podatki „superbogatym”.

READ  Minister HRD nalega na lepszą ochronę pracowników migrujących

Cast, który ma za sobą obronę dawnej dyktatury wojskowej w Chile, jest dwa punkty przed wojną. Pierwsza tura głosowania w zeszłym miesiącu, ale nie udało się uzyskać większości głosów. Zorganizowała frontalny atak na wojnę.

Rozszerzając swoją bazę w stolicy, Santiago, i przyciągając wiejskich wyborców, którzy nie sprzyjają politycznemu szczytowi, Borick był w stanie zmienić sondaże przedwyborcze w większe różnice niż przewidywano. Na przykład na północy Antofagasty zajął trzecie miejsce w pierwszej turze głosowania, pokonując Cost o prawie 20 punktów.

Dodatkowe 1,2 miliona Chilijczyków głosowało w niedzielę w porównaniu z pierwszą turą, co stanowi najwyższy wzrost od czasu obowiązkowego zawieszenia broni w 2012 roku do 56%.

„Historyczne głosowanie nie pozostanie niezauważone przez gotowość Casta do uznania swojego przeciwnika przed osiągnięciem ostatecznych wyników i hojne słowa prezydenta Pinery”, powiedziała Cynthia Arnson, szefowa programu dla Ameryki Łacińskiej. Wilson Center w Waszyngtonie. „Demokracja w Chile dzisiaj oczywiście wygrała”.

55-letni Cast, pobożny katolik i ojciec dziewięciorga dzieci, wyszedł ze skrajnej prawicy po otrzymaniu mniej niż 8% głosów w 2017 roku. Wielbiciel skrajnie prawicowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsanaro, stopniowo awansował w referendum. Nadszedł czas na dzielący dyskurs, który podkreśla konserwatywne wartości rodzinne i współgra z obawą Chilijczyków, że przestępczość – z Haiti i Wenezueli – będzie napędzana wzrostem imigracji.

Jako prawodawca ma doświadczenie w atakowaniu społeczności LGBTQ w Chile Przepisuje bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji. Oskarżył również ustępującego prezydenta Sebastiana Pinerę, kolegi konserwatystę, o zdradzenie ekonomicznego dziedzictwa byłego dowódcy wojskowego kraju, generała Augusto Pinocheta. Brat Castina, Miguel, był jednym z kluczowych doradców Pinocheta.

W ostatnich dniach obaj kandydaci próbują przesuwać się w kierunku centrum.

„Nie jestem terrorystą. … Nie czuję się dobrze – powiedział jego urodzony w Niemczech ojciec, Adolf Hitler, który był członkiem partii nazistowskiej..

READ  Wyniki prawyborów w Ohio 2022

Ale Cast odbył błyskawiczną podróż do Waszyngtonu, gdzie był senatorem republikańskim. Marco spotkał się z Rubio, Borik zawarł szeroki sojusz z tradycyjnymi partiami lewicowymi, zwerbował doradców centralistycznych i obiecał, że wszelkie zmiany będą stopniowe i odpowiedzialne finansowo.

„Po obu stronach ludzie głosują ze strachu” – powiedział przed głosowaniem Robert Funk, politolog z University of Chile. „Żadna partia nie jest szczególnie zainteresowana ich kandydatem, ale obawiają się, że jeśli Casta wygra, nastąpi autorytarny sprzeciw lub że Borik będzie za młody, niedoświadczony i sprzymierzony z komunistami”.

Zwycięstwo wojny może być umniejszone przez podzielony Kongres.

Ponadto, ponieważ nowo wybrana konferencja przepisuje konstytucję kraju z czasów Pinocheta, zasady polityczne mogą wkrótce ulec zmianie. Konferencja – najpotężniejszy organ wyborczy w kraju – może teoretycznie wezwać do nowych wyborów prezydenckich, jeśli nowa karta zostanie zatwierdzona w głosowaniu po zakończeniu swojej misji w przyszłym roku.

___

Pisarka Associated Press Patricia Luna doniosła w Santiago, a dziennikarz AP Joshua Goodman z Miami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *