Komisja Europejska zezwala na agregację terytorialną pomiędzy SL i Indonezją

  • Move otwiera sposoby na zwiększenie eksportu odzieży ze Sri Lanki na rynek UE

Na podstawie wspólnego wniosku Sri Lanki i Indonezji Komisja Europejska podjęła w dniu 9 lipca 2024 r. przełomową decyzję zezwalającą na regionalną koncentrację między obydwoma krajami w zakresie wybranych produktów tekstylnych i odzieżowych podczas eksportu do 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Program preferencji ogólnych UE (GSP). Decyzja otworzy więcej możliwości zwiększenia eksportu odzieży ze Sri Lanki na rynek UE.

Po wnikliwej analizie Komisja Europejska stwierdziła, że ​​zostały spełnione warunki umożliwiające kumulację pomiędzy obydwoma krajami z dwóch grup regionalnych. Korzystna decyzja Komisji Europejskiej umożliwi Sri Lance zakup niektórych towarów objętych działami HS 51–55, 58 i 60 z Indonezji, a następnie produkcję niektórych towarów tekstylnych objętych działami HS 61–63 w ramach agregacji regionalnej. Obydwa kraje będą objęte systemem GSP. Decyzja nie tylko wzmacnia więzi handlowe z UE, ale także podkreśla zaangażowanie obu krajów w przestrzeganie rygorystycznych reguł pochodzenia i współpracy administracyjnej.

Zezwolenie na regionalne łączenie umożliwi Indonezji eksport tkanin na Sri Lankę w celu ponownego przetworzenia na potrzeby produkcji wyrobów odzieżowych na Sri Lance oraz eksportu na rynek UE. Wykorzystując duże możliwości Indonezji w zakresie produkcji tekstyliów, Sri Lanka może zapewnić stałe dostawy produktów wysokiej jakości. Zwiększy to konkurencyjność odzieży ze Sri Lanki na rynku światowym, stworzy więcej możliwości zatrudnienia i wzmocni wzrost gospodarczy. Dlatego też rozwiązanie to będzie korzystne zarówno dla Sri Lanki, jak i Indonezji.

Zorientowany na eksport przemysł odzieżowy Sri Lanki, będący główną siłą napędową gospodarki narodowej, od prawie trzydziestu lat w największym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Do 2022 r. przemysł odzieżowy odpowiadał za około 43% całkowitej wartości eksportu Sri Lanki. Dochody z eksportu odzieży w ramach rozdziałów 61–63 HS wyniosły 5591 mln USD w 2022 r., co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z rokiem 2021. Unia Europejska stała się jednym z trzech największych odbiorców odzieży ze Sri Lanki zarówno pod względem ilości, jak i wartości. Ponadto przemysł tekstylny i odzieżowy na Sri Lance zatrudnia bezpośrednio prawie 350 000 pracowników i dwukrotnie więcej pośrednio.

READ  GE Stock, Raytheon spada na mieszanych zarobkach, słaba orientacja

Sri Lanka ma jednak bardzo ograniczoną bazę dostawców tkanin dla swojego zorientowanego na eksport sektora odzieżowego, a tylko sześć przedsiębiorstw zajmuje się taką produkcją. Ze względu na niewystarczającą krajową produkcję tkanin, branża w dużym stopniu opiera się na tkaninach importowanych. W 2022 roku Sri Lanka zaimportowała tekstylia o wartości 2080,81 mln dolarów, z czego wartość importu pięciu ceł wyłączonych ze zbiorowego popytu stanowiła 59% całkowitego importu tekstyliów. Z drugiej strony Indonezja jest znaczącym producentem tekstyliów o dużej produkcji bawełny, włókien sztucznych i materiałów syntetycznych.

Decyzja Komisji Europejskiej wejdzie w życie 8 sierpnia. Wdrożenie wymaga dodatkowych środków administracyjnych ze strony Sri Lanki i podlega monitorowaniu przez Komisję w celu zapewnienia właściwej administracji.

Ten długo oczekiwany korzystny wynik został osiągnięty dzięki wspólnym i skoordynowanym wysiłkom Departamentu Handlu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady Sri Lanki w Brukseli, a także rządu Indonezji i władz UE. W ciągu ostatnich kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *