Dżakarta (Antara) – Prezydent Joko Widodo (Jokowi) nawoływał, aby większa liczba lekarzy i absolwentów specjalności z indonezyjskich uniwersytetów i szpitali rozwiązała problem niedoboru lekarzy w Indonezji.
„Nauczyłem się, że w wielu szpitalach nie ma specjalistów zajmujących się rezonansem magnetycznym, katemografią i mammografią” – zauważył w środę po wzięciu udziału w spotkaniu Narodowej Grupy Zadaniowej ds. Zdrowia 2024 w South Tangerang w Bandon.
Podczas wydarzenia Głowa Państwa podkreśliła, że ogromnym problemem w Indonezji jest niedobór lekarzy i specjalistów w sektorze zdrowia.
Odnosząc się do danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za 2019 rok, Jokowi zwrócił uwagę, że w Indonezji na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 0,47 lekarza, czyli poniżej standardu WHO wynoszącego jednego lekarza na 1000 mieszkańców.
Dlatego powiedział, że w 2023 roku Indonezja zrewiduje prawo zdrowotne, co m.in. uprości system edukacji przyszłych lekarzy specjalistów.
„Na poziomie uniwersytetów otworzymy szerokie możliwości kształcenia specjalistycznego, skupiając się na kwalifikacjach i badaniach przesiewowych” – zauważył.
Wcześniej szefowa Biura Komunikacji i Usług Publicznych Ministerstwa Zdrowia Citi Nadia Darmisi podkreśliła znaczenie równego rozmieszczenia pracowników medycznych i pracowników służby zdrowia w kraju w dostępie społeczeństwa do świadczeń zdrowotnych.
Zauważył, że takie wysiłki zostały podjęte przez Indonezyjską Agencję Edukacji (LPDP) i Ministerstwo Zdrowia, m.in. poprzez zapewnienie trzech tysięcy stypendiów dla zasobów ludzkich w służbie zdrowia.
Tarmisi stwierdziła, że stypendium ma na celu przyciągnięcie lekarzy pierwszego kontaktu do kształcenia specjalistycznego, ponieważ 30 z 38 prowincji Indonezji nadal boryka się z niedoborem lekarzy specjalistów.
Oprócz stypendiów jego strona zainicjowała edukację szpitalną i stworzyła większą liczbę personelu medycznego, aby zapewnić bardziej sprawiedliwą dystrybucję zasobów ludzkich w służbie zdrowia.
„Mamy nadzieję, że więcej szpitali, nie tylko rządowych, ale także szpitali prywatnych czy szpitali państwowych, wesprze program mający na celu usprawnienie procesu edukacji szpitalnej” – podkreślił.
Ministerstwo ułatwiło także rejestrację lekarzy w celu uzyskania zezwoleń na wykonywanie zawodu (SIP) i świadectw rejestracji (STR).
„Wszystkie te wysiłki mają na celu pomoc indonezyjskim migrantom w adaptacji i procesie powrotu do pracy tutaj, a następnie wsparciu w repatriacji” – zauważył.
Powiązane wiadomości: Ministerstwo uruchamia programy mające zaradzić niedoborom lekarzy specjalistów
Powiązane wiadomości: Indonezja potrzebuje 30 000 lekarzy specjalistów więcej: Ministerstwo