Ta historia jest częścią relacji Forbesa z zestawienia Najbogatszych Ludzi Indonezji 2023. Zobacz pełną listę Tutaj.
Nowa stolica Indonezji, Nusantara (co oznacza archipelag), wznosi się głęboko w lesie deszczowym na wyspie Borneo. Pod budowę powstającego miasta przeznaczono prawie 260 000 hektarów prowincji Kalimantan Wschodni – prawie czterokrotnie więcej niż zatłoczona i tonąca stolica, Dżakarta. Megaprojekt prezydenta Joko Widodo o wartości 32 miliardów dolarów na lata 2019–2045 planowany jest w pięciu etapach. Budowa pierwszego etapu ma rozpocząć się w 2022 roku i zakończyć w przyszłym roku.
Rząd obiecał pokryć 20% kosztów, a resztę sfinansuje kapitał prywatny, w tym zagraniczny. Jednak Nusantara powoli przyciągała inwestorów krajowych i zagranicznych. W zeszłym roku SoftBank wycofał się z planów, powołując się na obawy o rentowność ekonomiczną. Wraz z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na luty Widodo zintensyfikował wysiłki mające na celu sprzedanie idei neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, inteligentnego miasta przyszłości. W czerwcu namawiał inwestorów w Singapurze, aby nazwali Nusantę „złotą szansą”.
W ostatnich miesiącach indonezyjscy potentaci zintensyfikowali wysiłki, aby ją przejąć. W lipcu rodzina Ciputra, na której czele stoi Contra Ciputra, ogłosiła, że zainwestuje nieujawnioną sumę w zintegrowaną inwestycję o powierzchni 300 hektarów, na której znajdą się domy, hotele, obiekty konferencyjne, pola golfowe i ogrody botaniczne. Oczekuje się, że zostanie ukończony za około pięć lat.
We wrześniu Widodo wraz z grupą najbogatszych ludzi Indonezji wziął udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod hotel Nusantara, podczas której konsorcjum potentatów ogłosiło inwestycję o wartości 1,3 miliarda dolarów w obiekt wielofunkcyjny. Hotel jest pierwszym z pięciu zaplanowanych w ramach inwestycji, w którym znajdą się także centra handlowe i biura. W tym konsorcjum bracia R. mają interesy hotelarskie. Należą do nich Budi i Michael Hardono, których Grupa Tjaram prowadzi Hotel Indonesia Kempinski Jakarta; Rodzina Widjaja, właściciele Grand Hyatt Jakarta; oraz Eddie Kaduari, który zbudował rzadki Kempinski Bali.
Rząd zabiega o zainteresowanie prawie 300 firm na całym świecie, ale transakcje nie zostały jeszcze sfinalizowane. Na razie kapitał na nową stolicę Indonezji musi pochodzić z domu.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.