Indonezyjscy aktywiści potępili czterogwiazdkowe stanowisko generalne uważane za prezydenta

Eksperci ds. praw człowieka potępili przyznanie przez ustępującego prezydenta Indonezji honorowego czterogwiazdkowego generała Prabowo Subianto, kontrowersyjnej postaci oskarżonej o łamanie praw człowieka.

Prabowo, 72 lata, były zięć dyktatora Sukarto i A Dowódca Specjalny pod jego rządami Został zwolniony ze służby wojskowej w 1998 r. pod zarzutem porwań i torturowania działaczy prodemokratycznych.

Prabowo, który od tego czasu złagodził swój wizerunek, prezentując się jako taki Nieszkodliwy dziadekJest Przypuszcza się, że wygrał wybory prezydenckie w tym miesiącu. Jego kampanię wzmocniło ukryte wsparcie prezydenta Indonezji Joko Widodo, znanego jako Jokowi, którego syn jest Jokowi.

Prabowo zgodził się Wywiad z Al Jazeerą z 2014 roku W czasach Suharto brał udział w porwaniach działaczy, ale twierdził, że wykonywał rozkazy, a jego działania były legalne.

Spośród ponad 20 aktywistów uprowadzonych w 1998 r. 13 nadal uważa się za zaginionych.

Prabowo zostało także oskarżone o łamanie praw w Papui i Timorze Wschodnim, czemu zaprzeczył.

Zakazano mu wjazdu do Stanów Zjednoczonych na dwie dekady w związku z zarzutami o łamanie praw, aż do mianowania go ministrem obrony pod rządami Jokowi.

Gufron Mabruri, dyrektor wykonawczy indonezyjskiej grupy praw człowieka Imparsial, powiedział The Associated Press, że decyzja o przyznaniu Prabowo honorowej czterogwiazdkowej nagrody „zawstydziłaby honor i godność indonezyjskiej armii”.

Kampania Prabowa znacząco zyskała na nieoficjalnym wsparciu Jokowi, a ustępującemu prezydentowi zarzucono ingerencję w wybory w celu ochrony swojego dziedzictwa i założenia dynastii.

Andreas Harsono, indonezyjski badacz z Human Rights Watch, powiedział: „Jokowi wykorzystuje swoje uprawnienia prezydenckie, aby gromadzić władzę dla siebie i swojej rodziny, i oczywiście wykorzystuje reżim honoru wojskowego, aby wykorzystać swoje wąskie interesy i wprowadzić opinię publiczną w błąd co do służby wojskowej”.

Jak wynika z nieoficjalnych danych agencji wyborczych, opartych na milionach głosów oddanych z całego kraju, Prabowo zdobyło 14 lutego ponad 55% głosów. Tego rodzaju relacje okazały się wiarygodne w poprzednich wyborach.

READ  Minister wspiera studentów Lampung, którzy prowadzą fabrykę kawy

Czytaj więcej Opiekun

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *