Indonezja uwzględnia obce obywatelstwo dla migrantów

Makassar, Sulawesi Południowe (Antara) – Minister prawa i praw człowieka Yasona Lavoli powiedziała, że ​​rząd rozważa program obywatelstwa obcego jako kompromis w stosunku do żądań indonezyjskich migrantów dotyczących podwójnego obywatelstwa.

„Wielu indonezyjskich emigrantów stara się o podwójne obywatelstwo, a jedyne, co możemy zaoferować, to „zagraniczne obywatelstwo Indonezji”, które jest podobne do programu OCI (zagraniczne obywatelstwo Indii)” – powiedział Lavoli. W piątek odbyła się inauguracja biura wojewódzkiego ministerstwa w Sulawesi Południowym.

Oczekuje się, że status obywatelstwa obcego spełni oczekiwania indonezyjskich migrantów, którzy mogą swobodnie wjeżdżać do Indonezji i ją opuszczać w celu odwiedzenia rodzin i krewnych lub prowadzenia interesów w Indonezji.

„Możemy dać indonezyjskim migrantom dożywotnią wizę wielokrotnego wjazdu. Mogą tu rozpocząć działalność gospodarczą. Mogą tu zostać i swobodnie wjeżdżać do Indonezji i ją opuszczać. To najlepsze, co możemy dać” – wyjaśnił minister.

Wyjaśnił jednak, że posiadacze obywatelstwa zagranicznego będą mieli niewiele ograniczeń dotyczących pełnienia urzędów politycznych i głosowania w Indonezji.

Podkreślił, że takie ograniczenia są zgodne z prawem krajowym Indonezji, które w istocie nie uznaje podwójnego obywatelstwa.

Tymczasem Lavoli wyjaśnił, że decyzja Indonezji o nieuznawaniu podwójnego obywatelstwa ma podstawy filozoficzne, jak stwierdzono w Przysiędze Młodzieży, która zdefiniowała tożsamość Indonezji.

„W Przysiędze Młodzieży z 28 października (1928 r.) stwierdzono, że Indonezyjczycy dzielą jedną ojczyznę, jeden naród i jednoczący język. Nie ma czegoś takiego jak «dwie ojczyzny»” – podkreślił.

W czwartek (13 czerwca) dyrektor generalny ministerstwa ds. prawnych i administracyjnych Cahyo Rahadian Muzhar potwierdził, że ministerstwo rozważa wdrożenie programu obywatelstwa obcego dla indonezyjskich migrantów na wzór systemu indyjskiego.

Ministerstwo omawia proponowany program z odpowiednimi ministerstwami i agencjami rządowymi, a Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami i regulacjami – dodał.

Minister koordynujący ds. morza i inwestycji Luhut Binsar Bandjaitan również podkreślił pozytywny wpływ podwójnego obywatelstwa dla indonezyjskich migrantów na gospodarkę narodową. Przyznał jednak, że proces ten potrwa dłużej, bo potrzebne są zmiany prawne.

READ  Dimon z JPMorgan ostrzega przed możliwą stratą 1 miliarda dolarów w Rosji

Powiązane wiadomości: Rozporządzenie nr. 21/2022 Zajmowanie się kwestiami obywatelskimi: Ministerstwo

Powiązane wiadomości: 13 092 dzieci posiada podwójne obywatelstwo: ministerialne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *