Indonezja odpowiada na wezwanie MFW do zniesienia zakazu eksportu niklu

Tempo.co, DjakartaMinister handlu Zulkifli Hassan odpowiedział na zalecenie MFW dla Indonezji, aby zniosła zakazy eksportu surowców mineralnych, w tym niklu. Według ministra zakaz eksportu ma kluczowe znaczenie dla planu przemysłowego Indonezji opartego na zasobach.

„MFW i kraje rozwinięte ubolewają nad tą decyzją. Staramy się awansować państwo, dlaczego oni lamentują” – powiedział Zulkifli w swoim biurze w centralnej Dżakarcie 6 lipca 2023 r.

Jednak Zulkifli powstrzymał się od wyjaśnienia posunięcia rządu w odpowiedzi na zalecenie MFW, czy ostatecznie wycofają zakaz eksportu. MFW zalecił Indonezji zaprzestanie rozszerzania embarga na inne towary.

MFW z zadowoleniem przyjął Indonezję, aby zwiększyć wartość eksportu, zaprosić bezpośrednie inwestycje zagraniczne i ułatwić transfer wiedzy i technologii. MFW ocenia jednak, że Indonezja musi rozważyć wpływ swojej polityki na inne regiony.

Tymczasem Zulkilfi argumentował, że zakaz eksportu niklu był odpowiednią polityką prezydenta Jokowi, ponieważ przyniósłby ogromne korzyści Indonezyjczykom. „Mnożymy korzyści przez tysiące, to był 1 USD, a teraz jest to 1000 USD. Spójrz na Freeport, po uzyskaniu niepodległości jest w stagnacji” – zauważył Zulkifli.

Riani Sanusi Putri / Najla (tłumacz)

READ  Quantum przygotowuje inwestycję w technologię czystej energii w IKN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *