10 maja 2024 r
Djakarta – Indonezja ponownie potwierdziła swoje zaangażowanie na rzecz zacieśnienia więzi z Papuą Nową Gwineą podczas „historycznego” spotkania w Jayapura w środę.
PNG jest „naturalny” w swoim zaangażowaniu z krajami wyspiarskimi Pacyfiku i „ważnym partnerem Indonezji” – powiedział minister spraw zagranicznych Retno LP Marsudi po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z PNG Justinem Tkatchenko na czwartym posiedzeniu Wspólnej Komisji Ministerialnej (JMC) Dżakarta-Port Moresby. .
Podczas wydarzenia Retno odnowił zaangażowanie Indonezji we współpracę z PNG, podkreślając zainteresowanie obu krajów „współpracą na rzecz utrzymania pokoju i stabilności w regionie Pacyfiku”.
Indonezja i PNG podpisały umowę w sprawie długoterminowej dwustronnej współpracy rozwojowej oraz drugą w sprawie programów szkoleniowych dla dyplomatów z krajów Melanesian Spearhead Group (MSG), takich jak PNG.
Tematem rozmów w Dżajapurze była współpraca polityczna i w zakresie bezpieczeństwa, a Retno i Tkatchenko z zadowoleniem przyjęli długo oczekiwane wdrożenie Umowy o współpracy obronnej między Indonezją a Papuą-Nową Gwineą (DCA).
Umowa DCA została podpisana przez oba kraje w 2010 r., ale weszła w życie dopiero w tym roku, po ratyfikowaniu jej przez parlament PNG pod koniec lutego. Indonezja przystąpiła do traktatu w 2012 r.
Porozumienie ma na celu wzmocnienie więzi między indonezyjską armią (TNI) a Siłami Obronnymi PNG, w tym wymianę personelu na potrzeby szkolenia, współpracę wywiadowczą i wsparcie logistyczne.
„Jako dwóch sąsiadów dzielących rozległą granicę, to porozumienie jest ważne dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa w obliczu dynamiki geopolitycznej naszego regionu” – powiedział Rednow w środę.
Tymczasem Tkatczenko powiedział: „To DCA gromadziło kurz na półkach od ponad 10 lat. Teraz będziemy świadkami zacieśnienia naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa; na naszych granicach, w naszych sektorach obronnych, w naszych rządach, na przykład bezpieczeństwo naszego narodu.”
„To bardzo, bardzo ważne, aby kontynuować działania” – zauważył.
Po raz pierwszy wspólne spotkanie ministerialne odbyło się w Jayapura, miejscu nazwanym przez obu ministrów „historycznym” ze względu na jego znaczenie dla obu krajów.
Jayapura jest stolicą prowincji Papua, a miasto w pobliżu granicy ze Skouw jest głównym posterunkiem granicznym na 760-kilometrowej granicy oddzielającej PNG, Indonezję i PNG.
Spotkanie odbywa się w kontekście utrzymujących się napięć geopolitycznych w regionie, podsycanych rywalizacją między USA i Chinami, w niepewnej sytuacji w związku z wysiłkami na rzecz neutralizacji wyspiarskich narodów Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku.
W zeszłym roku PNG podpisało umowę o współpracy w dziedzinie obronności ze Stanami Zjednoczonymi, która umożliwiła amerykańskiemu personelowi wojskowemu swobodne przemieszczanie się po jego terytorium.
Dwa tygodnie temu chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedził Port Moresby w celu rozmów z Dgatczenką, kiedy chiński ambasador powiedział, że kraje wyspiarskie na Pacyfiku nie są „podwórkiem żadnego większego kraju”.
Indonezja, jeden z największych krajów w regionie, w ostatnich latach zintensyfikowała swoje stosunki z wyspiarskimi krajami Pacyfiku, co zdaniem analityków ma kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa regionalnego i zabezpieczenia wewnętrznych interesów Dżakarty.
Oprócz zapraszania członków MSG i Forum Wysp Pacyfiku (PIF) na różne fora międzynarodowe, Dżakarta zwiększa swoje inwestycje w regionie poprzez różne projekty obejmujące infrastrukturę, rolnictwo i rybołówstwo.
Retno powiedział, że w tym roku dla PNG zaplanowano co najmniej cztery indonezyjskie projekty: modernizacja szpitala w Port Moresby, infrastruktura publiczna, stypendia i programy szkoleń dyplomatycznych dla ambasadorów PNG.
„Indonezja przywiązuje wielką wagę do dobrych stosunków z Pacyfikiem” – powiedział Rednow. „Dziękuję rządowi PNG za jego zdecydowane zaangażowanie we wspieranie zaangażowania Indonezji w MSG i PIF”.
Tymczasem Tkatczenko powiedział: „Chcę uspokoić Ministra Spraw Zagranicznych [Retno] PNG podkreśla dwustronne stosunki z Indonezją. Przyjaźń tę należy budować na zaufaniu.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.