Ekspert ubolewa nad wtrącaniem się Jokowi w wybory prezydenckie

Tempo.co, Djakarta Analityk polityczny Pangi Syarwi Chaniago wyraził w piątek swoje zaniepokojenie oświadczeniem prezydenta Joko „Jokowi” Widodo, że będzie bardzo aktywny w wyborach prezydenckich w 2024 r., co ostatecznie nasuwa pytanie o neutralność i demokrację prezydenta.

Politolog argumentował, że takie stwierdzenie nie powinno być powszechnie znane w demokracji, a wpływ Jokowi na decydowanie o jego sukcesji zatarłby granice między władzą wykonawczą a innymi instytucjami państwowymi.

W swoim oświadczeniu z 2 czerwca Banki powiedział: „Chociaż rząd jest neutralny w ułatwianiu wyborów i gwarantowaniu procesu demokratycznego, nie wydaje się być obiektywny. Na decyzje polityczne mają wpływ interesy osobiste lub partyjne”.

Uważa on, że wpływ prezydenta na wybory zmniejsza udział społeczeństwa i różnorodność, pozornie okradając ludzi z wyboru politycznego.

Słaby priorytet

Bangi zapewnił, że wpływy Jokowi podsycają obawy o nadmierną władzę i mogą jedynie utorować drogę do niebezpiecznej preferencji prezydenta, aby miał pełną kontrolę nad procesami politycznymi i wyborczymi w demokratycznym kraju.

Powiedział, że jedynym sposobem, w jaki Jokowi może poważnie wpłynąć na politykę wyborczą bez wzbudzania obaw o nadużycia władzy, jest zachowanie neutralności i wzięcie urlopu od prezydentury.

Prezydent Jokowi powiedział, że nie będzie neutralny w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2024 roku, mówiąc, że motywuje go „interes państwowy” ponad interesy osobiste lub grupowe.

„Chcę niedziela – niedziela [roughly translates as influencing or lobbying],– powiedział prezydent podczas rozmowy z liderami środków masowego przekazu w Pałacu Merdeka w poniedziałek 29 maja.

Ima Dini Szafira

Wybór nauczyciela: Jokowi obiecuje na czas poparcie dla wyborów w 2024 roku, mówią pracownicy prezydencki

Kliknij tutaj Otrzymuj najnowsze aktualności z Tempo w Google News

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 59 dniu inwazji | Ukraina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *