Eileen Gu wygrywa złoto w wielkim powietrzu dzięki sztuczce, której nigdy nie próbowała

Eileen Gu potrzebowała najlepszego skoku w swoim życiu, aby zdobyć złoty medal. ten 18-latka z Kalifornii przyjechała do ojczyzny swojej matki mając nadzieję na wygranie trzech wydarzeń na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, reprezentując Chiny.

W blasku jasnego słońca i w oczach międzynarodowych mediów, Gu stanął na szczycie ogromnej, nowoczesnej wielkiej skoczni powietrznej, osadzona w parku przemysłowym pośród betonowych chłodni kominowych. Zajęła trzecie miejsce na jeden skok przed końcem.

Dzwoniła jej matka. Yan Gu, która dorastała w Pekinie, była na samym dole skoku, próbując dać radę swojej córce.

Zrób jeszcze raz 1440, powiedziała jej, odnosząc się do sztuczki z czterema obrotami, w której Gu wylądował już prawie idealnie. Może to podnosi cię do srebrnego medalu. Gu miał inne pomysły.

„Mamo, telefon z kierownikiem tutaj”, wspominała. „Zawetowałem. Zamierzam zrobić 16, a ty sobie z tym poradzisz ”.

Gu trafiła na sztuczkę, oficjalnie Left Double 1620 z chwytem zabezpieczającym, powiedziała, że ​​za pierwszym razem, gdy tego spróbowała. Zdobył wystarczająco dużo punktów, by wskoczyć na nią jako pierwsza. Kiedy Francuzka Tess Ledeux nie zdołała wyrównać wyniku, Gu miał złoto, a Ledeux srebro.

Gdy Gu czekała na jej wyniki, Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, pogratulował jej na mecie. Kiedy pojawiły się liczby, fani na trybunach wiwatowali na cześć Gu i machali małymi chińskimi flagami.

„Miałem nadzieję, że nie będzie musiało do tego dojść, ale tak się stało” – powiedział Gu o sztuczce. „Szczerze, bardzo się cieszę, że tak się stało, ponieważ jestem wdzięczny, że miałem okazję go wypróbować”.

Urodzona i wychowana w Kalifornii, ale rywalizująca o Chiny, Gu przyciągnęła międzynarodową uwagę – i debatę – za swoją decyzję w 2019 r., by reprezentować ojczyznę swojej matki.

READ  Apelacja Jussie Smollett: w więzieniu Cook County rozpoczyna się 150 dni kary; aktor krzyknął „Nie mam zamiaru samobójstwa” po ogłoszeniu wyroku

Gdy miała 15 lat, ledwo zauważono decyzję, a do Igrzysk były prawie trzy lata. Teraz Gu dominuje w jej sporcie i znajduje się okrakiem na rosnącej geopolitycznej przepaści między jej dwoma krajami.

Yan Gu, matka Eileen, urodziła się w Szanghaju i wychowała w Pekinie jako córka inżyniera rządowego. Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych około 30 lat temu na studia podyplomowe i zamieszkała w San Francisco.

Eileen Gu, wychowana przez matkę w ekskluzywnej dzielnicy San Francisco, stała się modelką reprezentującą luksusowe marki, takie jak Louis Vuitton i Tiffany & Company. Ma tak wiele sponsorów w Chinach, że jest wszechobecna w reklamach i otrzymuje świetne relacje w mediach państwowych.

Gu powiedziała, że ​​chce być pomostem między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, jednocześnie inspirując młode kobiety i pomagając rozwijać się rodzącemu się chińskiemu przemysłowi sportów zimowych. Ona i jej matka odmówiły rozmowy na temat jakichkolwiek drażliwych kwestii geopolitycznych, które dotyczą rywalizujących krajów.

Po zdobyciu złotego medalu we wtorek, Gu była co najmniej sześć razy pytana o to, czy nadal posiada obywatelstwo amerykańskie. Chiny nie zezwalają na podwójne obywatelstwo. Zręcznie opowiedziała o wsparciu, jakie otrzymała z obu krajów, o tym, jak czuje się Chińczykiem w Chinach i Amerykanką w Stanach Zjednoczonych i nigdy nie odpowiedziała na to pytanie.

Spędziła dwie godziny na udzielaniu wywiadów po swoim zwycięstwie i minęła każdego, kto mógłby ją krytykować.

„Bez względu na to, co powiem, jeśli ludzie nie mają dobrego serca, nie uwierzą mi, ponieważ nie potrafią wczuć się w ludzi, którzy mają dobre serce” – powiedziała. „W tym sensie czuję, że o wiele łatwiej jest teraz zablokować nienawiść. Poza tym nigdy nie dowiedzą się, jak to jest zdobyć złoty medal olimpijski ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *